Przejdź do głównej zawartości

I love you! - I znowu Londyn...

8 sierpnia 2011 roku wraz z moim chłopakiem Michałem polecieliśmy do Londynu. Bardzo długo szykowaliśmy się do tego wyjazdu i nie mogliśmy się go doczekać, ja oczywiście musiałam zrobić plan zwiedzania :) O godzinie 5 stawiliśmy się na lotnisku we Wrocławiu i... o 6:20 rozpoczęliśmy naszą wyprawę. Jak ja nienawidzę latać…Muszę wspomnieć, że plan, który ułożyłam, nie dawał nam ani chwili wolnego czasu, chciałam zwiedzić jak najwięcej.

Codziennie rano wstawaliśmy o 7 lub 8, oczywiście nie obyło się bez problemów.
"<dzwoni budzik, wszyscy uparcie udają, że go nie słyszą, podnoszę się i wyłączam go>
Ja: Tato wstawaj! <mówię szarpiąc tatę>
Tata: Jeszcze pięć minut... <odwraca się na drugi bok> A wstawisz mi wodę na kawę? Proszę...
Ja: Zobaczę... <podchodzę do Michała> Michał wstawaj!
Michał: <brak reakcji... po chwili odwraca się na drugi bok, dupą do mnie i uparcie mnie ignoruje>
Ja:  <zdenerwowana biorę kosmetyczkę, ubrania i wychodzę się przebrać>"

I tak było codziennie! Nigdy tego nie zapomnę. 
Tak jak wspomniałam wcześniej, mieliśmy zaplanowany każdy dzień i jak wychodziliśmy z domu rano to wracaliśmy po około 12 godzinach. To było naprawdę intensywne zwiedzanie Londynu, ale wydaje mi się, że wszyscy byli bardzo zadowoleni. Zrealizowaliśmy cały mój plan, a nawet jeszcze więcej (m.in. St. James's Park, Buckingham Palace, British Museum, Natural History Museum, cały Kensington Gardens i Hyde Park, HMS Belfast, London Eye, London Dungeon, Madame Tussauds, London Aquarium).

Londyn to stolica Zjednoczonego Królestwa i największe miasto w Unii Europejskiej. Jest on jednym z najważniejszych światowych centrów biznesowych, finansowych i kulturalnych. Centrum Londynu (the City) jest miejscem gdzie swoje główne siedziby mają największe międzynarodowe banki i firmy. Jest on również miastem, w którym znajdują się cztery obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, mianowicie: the Tower of London, obserwatorium astronomiczne w Greenwich, Królewskie Ogrody Botaniczne i obszar obejmujący Pałac Westminster, Westminster Abbey i Kościół Świętej Małgorzaty.

Zwiedzanie zaczęliśmy już pierwszego dnia. Odwiedziliśmy sławny dworzec King's Cross. Niestety nie udało nam się przejść przez mur ;)

Następnie metrem pojechaliśmy zobaczyć Stadion Wembley (lub Nowy Wembley – stadion sportowy znajdujący się w Londynie, w dzielnicy Wembley. Jest narodowym stadionem Anglii i powstał w miejsce Starego Wembley, który stał w tym samym miejscu od 1923 do 2003 roku. Nowy Wembley otwarto w 2007, a pierwszy mecz na nim odbył się 24 marca 2007 (reprezentacje Anglii i Włoch). Jego pojemność to 90 tysięcy miejsc, co czyni go drugim największym stadionem w Europie (zaraz za Camp Nou w Barcelonie). Jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie, a jego właścicielem jest The Football Association.

Hyde Park
Muzeum Historii Naturalnej (ang. Natural History Museum) w Londynie jest jednym z trzech wielkich muzeów znajdujących się przy Exhibition Road w South Kensington (inne to Science Museum i Muzeum Wiktorii i Alberta; główne wejście do MHN znajduje się od strony Cromwell Road).
Prace nad budynkiem rozpoczęto w 1873, a zakończono je w 1880. Oficjalne otwarcie odbyło się w 1881.
Kolekcja muzeum liczy ponad 70 milionów eksponatów, a całość dzieli się na 5 głównych działów: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia. Dużą popularnością cieszy się symulowane trzęsienie ziemi, którego mogą doświadczyć zwiedzający oraz galeria dinozaurów, gdzie znajduje się ryczący, ruchomy dinozaur-robot. W głównym holu znajduje się odlew szkieletu diplodoka.


British Museum - Muzeum historii i kultury ludzkości zawierające eksponaty dokumentujące dzieję człowieka od starożytności po czasy współczesne. 

Godziny otwarcia:
Codziennie  10.00 -17.30

Wstęp: darmowy (poza ekspozycjami specjalnymi kiedy to ceny biletów są różne) 
Buckingham Palace - Oficjalna rezydencja Brytyjskiego monarchy usytuowana w City of Westminster przy Saint James Park, pomiędzy parkami świętego Jakuba, Green Parkiem i prywatnym ogrodem królowej. Znajduję się w nim galeria sztuki znana jako Queen’s Galery. Odbywa się przed nim zmiana warty (codziennie w lato, co drugi dzień zimą).Kensington Gardens jest jednym z parków królewskich w Londynie. Większość parku położona jest w dzielnicy City of Westminster z wyjątkiem niewielkiego obszaru w zachodniej części parku, który leży w dzielnicy Royal Borough of Kensington and Chelsea. Ma powierzchnię ok. 275 akrów.
Sea Life London Aquarium – placówka turystyczno-edukacyjna, londyńska kolekcja gatunków flory i fauny morskiej i słodkowodnej prezentowana w zabytkowym budynku London County Hall, w bezpośrednim sąsiedztwie London Eye – jedna z największych, obok London Eye, Madame Tussauds i London Dungeon, atrakcji turystycznych Londynu.Madame Tussaud's London – muzeum figur woskowych, którego atrakcje przyciągają tłumy turystów z całego świata. Wśród kilkuset wyrzeźbionych z wosku postaci można podziwiać między innymi Bill Clinton, Saddam Hussein, The Beatles, Elvis Presley, David Beckcham czy Jan Paweł II.


HMS „Belfast” – krążownik lekki brytyjskiej marynarki Royal Navy z okresu II wojny światowej. Wraz z siostrzanym HMS „Edinburgh”, krążownik należał do typu Edinburgh, określanego też jako trzecia seria typu Town. Oba krążowniki zamówione przez Admiralicję w roku 1936 miały być brytyjską odpowiedzią na zwodowanie dwóch włoskich krążowników typu Giuseppe Garibaldi o wyporności 9591 ton. Do służby w Royal Navy HMS „Belfast” wcielony w sierpniu 1939 roku.


London Dungeon (dosł. Loch londyński) – atrakcja turystyczna Londynu, otwarta w 1976 r. przy Tooley Street, w pobliżu stacji metra London Bridge Station- (do marca 2013). Odtwarza niektóre brutalne i krwawe wydarzenia historyczne w realistyczny sposób, który ma przyciągać zwłaszcza młodą widownię. Obiekt pomyślany pierwotnie jako rodzaj "muzeum horroru", z czasem przekształcił się w miejsce interaktywnych pokazów dla publiczności, z wykorzystaniem rozbudowanej scenografii, żywych aktorów i efektów specjalnych.
Od Marca 2013, nakładem ogromnych środków finansowych, atrakcja otwarta w nowej lokalizacji, tuż przy London Eye.Południk  zerowy,  nazwany „południkiem Greenwich”.


Przepłynęliśmy się również tramwajem wodnym :)


Big Ben – inaczej „Wieża zegarowa” jest budowlą neogotycką projektu Chalesa Barryego i jego asystenta Augustusa Pugina, przynależy do kompleksu Pałacu Westminsterskiego. Nazwa Big Ben początkowo odnosiła się tylko do dzwonu. Dziś określeniem tym nazywa się zarówno dzwon, wieżę, a także zegar. Sama wieża ma ponad 96 metrów wysokości, a tarcza zegara 7 metrów średnicy. Aby dostać się na szczyt wieży należy pokonać 334 stopnie. Zwykle zegar jest bardzo precyzyjny, jednak w historii zdarzały mu się opóźnienia. Ostatni raz zegar zatrzymał się na 90 minut w dniu 27 maja 2007 roku.


London EyeTa upamiętniająca koniec XX wieku budowla jest jednocześnie największym na świecie kołem widokowym, z którego roztacza się przepiękny widok na cały centralny Londyn. Umieszczone są na nim 32 kapsuły, które są w stanie pomieścić 25 osób każda. Prędkość z jaka porusza się koło to 0,8 km/h, pełny obrót zajmuję około 30 minut. The Tower of London - To historyczny budynek umiejscowiony w centrum Londynu na północnym brzegu rzeki Tamizy, który w przeszłości służył za więzienie (była w nim trzymana m.in. Królowa Elżbieta I) a obecnie jest miejscem gdzie od 1303 trzymane są Królewskie Klejnoty Koronacyjne (Crown Jewels of the United Kingdom). Jest to budynek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 


Tower Bridge to jeden z najbardziej rozpoznawalnych mostów świata. Zaprojektowany przez architekta miasta Horace Jones we współpracy z Johnem Wolfe Barry, powstał w 1894 roku jako sposób na rozładowanie sąsiedniego mostu na Tamizie. W budowie uczestniczyło 450 pracowników, a do wykonania podstawowej konstrukcji zużyto 11.000 ton stali. Długość konstrukcji wynosi 265 m, jednak najbardziej nowatorski jak na owe czasy jest mechaniczny system podnoszenia mostu. Mechanizm otwierania mostu został ukryty w dwóch wieżach. Zasilał go system parowy. Od 1976 r. jest on zelektryfikowany. Pierwotnie dwa 30-metrowe przęsła podnoszono pod kątem 83 stopni około 50 razy dziennie, obecnie jedynie 3-4 razy. Wewnątrz wież znajduje się muzeum historii mostu.


Jednego dnia poszliśmy z moim tatą do pracy i pół dnia przejeździliśmy na górnym piętrze londyńskiego autobusu, oglądając miasto.Tak bardzo chciałabym to powtórzyć. I co najdziwniejsze, gdy byłam w Londynie w roku 2008 to stwierdziłam, że nie przepadam za metrem, ponieważ było w nim bardzo duszno, a po tym wyjeździe polubiłam je i to nawet bardzo (ulepszyli klimatyzację).


No i cieszę się, że odwiedziliśmy naszą znajomą 'babcię" Annę w Birmingham. Były małe problemy z dojazdem (ach te zamieszki... wybrali sobie idealny czas na nie) ale przynajmniej przejechaliśmy się prawdziwą angielską taksówką.  

Wraz z Anną wybraliśmy się do miejsca narodzin Szekspira – Stratford upon Avon, przepiękne angielskie miasteczko! Miasto to położone jest około 38 km na południowy wschód od Birmingham. Znane jest jako miejsce narodzin i śmierci Williama Szekspira. Praktycznie wszystkie miejscowe atrakcje są związane ze słynnym pisarzem. Można podziwiać zabytkowe domy, teatr.
Birmingham - to jedno z największych miast w Wielkiej Brytanii. Leży ono w hrabstwie metropolitarnym West Midlands a liczba ludności przekracza 1 mln mieszkańców. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1086 roku. Początkowo była to targowa osada, która wraz z rozwojem przemysłu metalowego przekształciła się w duży ośrodek produkcyjny. Miejsce to zasłynęło z rewolucji przemysłowej w XVIII wieku. Powstała tam pierwsza fabryka maszyn parowych. Pełny rozwój nastąpił jednak dopiero w XIX wieku. Obecnie Birmingham jest stolicą brytyjskiego przemysłu samochodowego, a od roku 1976 także centrum targowym. Znajdują się tu między innymi siedziby takich zakładów, jak "Rover" i "Cadbury". Te drugie swoje istnienie rozpoczęły od niewielkiej kawiarni pana Johna Cadbury.
Było mnóstwo marudzenia ("bolą mnie nogi"), ale uważam, że się opłacało. To był wspaniały wyjazd i aż szkoda mi było wracać do Polski...


Komentarze

Popularne posty

Zakopane - dzień trzeci (Gubałówka)

10 listopada 2014 - trzeci dzień pobytu w Zakopanem.
Obudziliśmy się naprawdę wyspani. Nie mieliśmy jakiś większych planów na ten dzień, a nasi znajomi byli w pracy. Po śniadaniu zdecydowaliśmy, że nie będziemy przecież siedzieć w domu, bo to aż grzech! Stwierdziliśmy, że wybierzemy się na Gubałówkę, która jest jednym z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych miejsc w Zakopanem. Przed wyjściem, sprawdziliśmy jeszcze, czy będzie można wjechać z psem kolejką, bo nie chcieliśmy przeciążać bolącej łapki Mordka. 
Przeszliśmy przez znajdujący się pod Gubałówką plac targowy, na którym można kupić dosłownie wszystko! Od płaszczy i innych ubrań, poprzez pamiątki, aż do oscypków i innych wyrobów.Na Gubałówkę prowadzi kolej linowo-terenowa z Zakopanego, wybudowana w 1938 roku, długości 1298 m, przy różnicy wysokości ok. 300 m., zmodernizowana w 2001 roku. 

Więcej informacji i cennik na stronie.
Ustawiliśmy się w gigantycznej kolejce i czekaliśmy... W końcu jednak kupiliśmy bilety o parę…

Podróż poślubna - dzień dziewiąty

Ostatni dzień naszej podróży poślubnej... Wyspaliśmy się i po śniadaniu dopakowaliśmy resztę rzeczy do toreb, a następnie zanieśliśmy je do przechowalni, oddaliśmy klucz od apartamentu i ruszyliśmy na ostatni spacer po Corralejo. Nie bardzo chciało nam się wracać, na wyspie spędziliśmy naprawdę wspaniałe chwile, lecz wszystko kiedyś się kończy, a przed nami jeszcze wiele przygód ;) Tego dnia pogoda była piękna, usiedliśmy przy plaży i podziwialiśmy widoki. Fuerteventura była dobrym pomysłem na podróż poślubną. Po czterech autokarowych EuroTripach mieliśmy okazję wypocząć i zwolnić choć na chwilę ;)
Samolot powrotny mieliśmy późnym popołudniem, więc wybraliśmy się ostatni raz do naszej ulubionej pizzerii, a następnie wróciliśmy do hotelu. Gdy Michał skrył się w cieniu z laptopem, ja ostatni raz wskoczyłam do basenu, by popływać, a następnie delektować się słonecznymi promieniami na leżaczku ;) Niedługo później przyjechał autokar, mający nas zawieźć na lotnisko. Kolejki do odprawy był…

Warszawa, czyli pierwsze Kubusiowe odwiedziny stolicy!

2 września 2017 roku to dla nas ważna data. Tego dnia Kubuś wkroczył na wyższy poziom podróżowania i odbył swój pierwszy lot samolotem! A w sumie to dwa loty jednego dnia ;) Odwiedził również swoją pierwszą stolicę! Stawiliśmy się na lotnisku dość wcześnie. Mieliśmy ze sobą tylko torby podręczne i wózek, który braliśmy ze sobą do odprawy. Kubuś był bardzo grzeczny i uśmiechał się do każdego, kto go zaczepił ;) Czas na lotnisku minął ekspresowo i zaraz musieliśmy szykować się do wejścia na pokład. Wózkiem podjechaliśmy aż pod sam samolot, gdzie oddaliśmy go obsłudze, żeby mogli zapakować go do luków. 


Pomimo tego, że Kubuś jest grzeczny, obawialiśmy się jak zareaguje na wszystkie nowe odczucia i dźwięki. Okazało się, że nie potrzebnie się martwiliśmy, bo nawet nie zwrócił większej uwagi i chwilę po starcie poszedł spać :)


Lot do Warszawy trwał około 40 minut. Wylądowaliśmy na Lotnisku Chopina, wózek czekał na nas przy samolocie. Prosto z lotniska ruszyliśmy na miasto. Pogoda nam nie s…

Londyn 2015 - Royal Air Force Museum

22 stycznia 2015 roku, czyli nasz drugi dzień pobytu w Londynie, nie mógł rozpocząć się inaczej, niż przepysznym English Breakfast w wykonaniu Marty Taty! Jest to tradycyjny posiłek (śniadanie) serwowany na ciepło w krajach Wysp Brytyjskich. Kiedyś codzienny w większości angielskich domów, obecnie podawany głównie w hotelach, pensjonatach i B&B. Nasze śniadanie nie było pełną wersją angielskiego dania, lecz dzięki niemu byliśmy gotowi na intensywny, pełen atrakcji dzień :)

Tego dnia naszym głównym celem było zobaczenie Londyńskiego muzeum lotnictwa - RAF. Dlatego gdy cała nasza trójka była już w pełni gotowa do drogi, poszliśmy do sklepu załadować nasze Oyster card, po czym wsiedliśmy do autobusu 302. Autobus ten nie dojeżdża co prawda do samego muzeum, ale z jedną przesiadką do autobusu 303, był dla nas idealną opcją :) 
Informacje praktyczne Wstęp: Bezpłatny, dzieci w wieku poniżej 16 lat powinny znajdować się pod opieką dorosłych. Godziny otwarcia: 10.00 - 18.00, ostatnie wejście…