Przejdź do głównej zawartości

Bolek 2012 - dzień siedemnasty

Dzień 17 (17 sierpnia 2012) - HISZPANIA 

O godzinie 2 w nocy byliśmy w Salamance. Jest to miasto w zachodniej Hiszpanii, nad rzeką Tormes. Stolica prowincji Salamanca w regionie Kastylia i León. Ośrodek handlowy, przemysłowy oraz naukowy i turystyczny. Wyjątkowość Salamanki została doceniona poprzez umieszczenie jej na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO (1988 r.). W 2002 r. została Europejską Stolicą Kultury.
Trochę się baliśmy zwiedzać nocą bez mapy, ale mimo to we dwójkę ruszyliśmy na miasto. Po długim spacerze i krótkim przystanku w barze zaszliśmy na Plaza Mayor – jest to plac główny wybudowany w XVIII wieku, zaliczany do najpiękniejszych w Hiszpanii. Stoją przy nim trzykondygnacyjne kamienice oraz dwa ratusze. Większy z ratuszy ozdobiony jest zegarem i dzwonnicą a fasada medalionami z wizerunkami bohaterów Hiszpanii. Wygląda przepięknie, szkoda, że nie mogliśmy zwiedzić miasta w dzień. O godzinie 3:30 Pan Tadziu wpuścił nas do DUETu, próbowaliśmy jakoś zasnąć. O 7 Byliśmy już w Segovii, ale wstaliśmy dopiero o 9. Zjedliśmy szybkie śniadanie i we czwórkę poszliśmy zwiedzać miasto. Już z naszego parkingu widać było Catedral de Nuestra Señora de la Asunción de San Frutos.


Segowia (hiszp. Segovia) to miasto w środkowej Hiszpanii, w regionie Kastylia i León, stolica prowincji Segovia. Położona u podnóża gór Sierra de Guadarrama, na wysokości 1000 m n.p.m. Od 1985 roku Segowia może poszczycić się obecnością na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Punkt Informacji Turystycznej był jeszcze zamknięty, ale mimo to dostaliśmy mapkę miasta. Miasto bardzo mi się podobało, przepiękne krajobrazy i kolory... Warto to zobaczyć ;)


Pierwszą atrakcją na naszym planie zwiedzania był Alcázar, który powstał nie później niż w 1122 roku. Wznosi się na stromej skale pomiędzy korytami dwóch rzek: Eresma i Clamores. Alcázar de Segovia reprezentuje z zewnątrz architekturę romańsko-gotycką, natomiast w jego wnętrzach napotkamy liczne przykłady sztuki mudéjar. Alcázar powstał jako twierdza, ale na przestrzeni lat pełnił także funkcje pałacu królewskiego, więzienia i siedziby szkoły artylerii.W tajemnicy przed Michałem kupiłyśmy z Olą i Majką bilety na wieżę. Michał ma lęk wysokość. Gdy dowiedział się co zrobiłyśmy był wściekły, całą drogę po schodach marudził i był po prostu nieznośny. Mimo to naprawdę warto było znaleźć się na szczycie tej wieży. Widoki były niesamowite! 
Na wieży zjedliśmy drugie śniadanie i ruszyliśmy dalej w drogę. Zrobiliśmy jeszcze parę zdjęć przed Alcázarem.Zatrzymaliśmy się na Plaza de la Merced, musieliśmy chwile odpocząć. Był straszny upał, ale cieszyło nas to ;) Po jakimś czasie dotarliśmy na Plaza Mayor pod Catedral de Nuestra Señora de la Asunción de San Frutos. Ta późnogotycka budowla zbudowana na przełomie XVI i XVII wieku ze względu na swój elegancki wygląd jest określana „damą” pośród hiszpańskich katedr. Zrobiła na nas ogromne wrażenie.
Po drodze widzieliśmy również  kościół San Martin z XII wieku. Idąc dalej podziwialiśmy wspaniałe widoki i architekturę Segowii. I w końcu dotarliśmy do najciekawszego dla nas zabytku, najważniejszej spuścizny architektonicznej z czasów Imperium Rzymskiego na terenie Hiszpanii, czyli potężnego bo zbudowanego z około 25 tysięcy granitowych bloków Aqueducto de Segovia. Wspomniany Akwedukt liczy sobie ponad 170 łuków wznoszących się ponad placem Azognejo na wysokość prawie trzydziestu metrów. Ta wykonana najprawdopodobniej na przełomie I i II wieku budowla znajduje się w herbie miasta. Wygląda niesamowicie!
Wzięliśmy jeszcze jedna mapę z Punktu Informacji Turystycznej i poszliśmy szukać sklepu. Gdy wróciliśmy pod nasz DUET Bolek zabrał wszystkich bolkowiczów do parku, w którym zjedliśmy obiad, a na deser świeżo zerwane migdały i śliwki.


Później, już we trójkę, znaleźliśmy toaletę publiczną i sklep. Chcieliśmy kupić wino, ale sprawdzili nam paszporty, musieliśmy zadowolić się innym napojem ;)
O godzinie 19 wyjechaliśmy do Madrytu, do którego dotarliśmy o godzinie 21. Kupiliśmy w małym markecie arbuza, bagietki i wino, po czym znaleźliśmy sobie idealne miejsce do spania w pobliskim parku. Na koniec dnia poszliśmy się jeszcze przejść po parku, zjeść arbuza i wypić wino. Dużo rozmawialiśmy i śmialiśmy się. To był udany dzień... 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zakopane - dzień trzeci (Gubałówka)

10 listopada 2014 - trzeci dzień pobytu w Zakopanem.
Obudziliśmy się naprawdę wyspani. Nie mieliśmy jakiś większych planów na ten dzień, a nasi znajomi byli w pracy. Po śniadaniu zdecydowaliśmy, że nie będziemy przecież siedzieć w domu, bo to aż grzech! Stwierdziliśmy, że wybierzemy się na Gubałówkę, która jest jednym z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych miejsc w Zakopanem. Przed wyjściem, sprawdziliśmy jeszcze, czy będzie można wjechać z psem kolejką, bo nie chcieliśmy przeciążać bolącej łapki Mordka. 
Przeszliśmy przez znajdujący się pod Gubałówką plac targowy, na którym można kupić dosłownie wszystko! Od płaszczy i innych ubrań, poprzez pamiątki, aż do oscypków i innych wyrobów.Na Gubałówkę prowadzi kolej linowo-terenowa z Zakopanego, wybudowana w 1938 roku, długości 1298 m, przy różnicy wysokości ok. 300 m., zmodernizowana w 2001 roku. 

Więcej informacji i cennik na stronie.
Ustawiliśmy się w gigantycznej kolejce i czekaliśmy... W końcu jednak kupiliśmy bilety o parę…

Londyn 2015 - Royal Air Force Museum

22 stycznia 2015 roku, czyli nasz drugi dzień pobytu w Londynie, nie mógł rozpocząć się inaczej, niż przepysznym English Breakfast w wykonaniu Marty Taty! Jest to tradycyjny posiłek (śniadanie) serwowany na ciepło w krajach Wysp Brytyjskich. Kiedyś codzienny w większości angielskich domów, obecnie podawany głównie w hotelach, pensjonatach i B&B. Nasze śniadanie nie było pełną wersją angielskiego dania, lecz dzięki niemu byliśmy gotowi na intensywny, pełen atrakcji dzień :)

Tego dnia naszym głównym celem było zobaczenie Londyńskiego muzeum lotnictwa - RAF. Dlatego gdy cała nasza trójka była już w pełni gotowa do drogi, poszliśmy do sklepu załadować nasze Oyster card, po czym wsiedliśmy do autobusu 302. Autobus ten nie dojeżdża co prawda do samego muzeum, ale z jedną przesiadką do autobusu 303, był dla nas idealną opcją :) 
Informacje praktyczne Wstęp: Bezpłatny, dzieci w wieku poniżej 16 lat powinny znajdować się pod opieką dorosłych. Godziny otwarcia: 10.00 - 18.00, ostatnie wejście…

Zamek Książ

Małymi krokami przyzwyczajamy naszego podróżnika do wycieczek. Nie możemy narzekać, bo w aucie Kubuś jest bardzo grzeczny, dlatego śmiało planujemy kolejne wyjazdy ;) Tym razem zabraliśmy młodego do jednego z największych zamków w Polsce i Europie, a już na pewno największego na Dolnym Śląsku, czyli do Zamku Książ :) 
Podróż nie trwałą długo, a Kubuś przez większość drogi nie spał, więc spodziewaliśmy się, że niedługo zaśnie nam w wózku. Auto zostawiliśmy na parkingu i skierowaliśmy się w stronę punktu widokowego. Idąc na punkt podziwialiśmy przepiękne, wiekowe rododendrony :)

Wilczy Wąwóz 2015

Dzień 11 czerwca 2015 r. postanowiliśmy spędzić aktywnie. Już od dawna planowaliśmy jakiś nieduży wypad w góry, ale za każdym razem pogoda płatała nam figle i byliśmy zmuszeni zmieniać plany. Lecz tego dnia się nie poddaliśmy, spakowaliśmy Mordka do bagażnika, Marty rodziców wcisnęliśmy na tylne siedzenie naszej Corsy i ruszyliśmy do Czech! Jak zwykle z opóźnieniem, ale to pomińmy ;)

Droga do Czech jakoś nam się dłużyła, ze względu na Mordka zrobiliśmy parę przystanków.

Standardowo na granicy wymieniliśmy trochę złotówek na korony. Dowiedzieliśmy się też, że jest remont drogi i lepiej jeśli pojedziemy inną tras, tak też zrobiliśmy, bo obydwie trasy nie były nam obce ;) jak miło było znów znaleźć się w tym miejscu! Wjechaliśmy na parking (50 koron) i pierwsze co zrobił nasz Mordek, to władowanie się do rzeki ;)

Po kupieniu biletów do Skalnego Miasta, dowiedzieliśmy się, że odcinek drogi prowadzący do okrężnego szlaku w Teplicach jest zamknięty, są za to alternatywne trasy przez Wilczy…