Przejdź do głównej zawartości

Bolek 2013 - dzień dziesiąty

10 sierpnia 2013 - Włochy - Sycylia

Wstaliśmy o godzinie 7 rano. W nocy strasznie wiało, ale dzięki temu nie było tak duszno. W parku Jana Pawła II, w którym spaliśmy, rosły kaktusy, Bolek pokazał nam, że owoce, które na nich rosną, są jadalne ;) Nazywają się opuncje i choć ciężko było je zerwać, bo porośnięte są małymi igiełkami, to naprawdę było warto poświęcić jeden z naszych ręczników, żeby ich skosztować. W smaku były po prostu przepyszne! 

O 8:30 wyjechaliśmy z Syrakuz, a o godzinie 9 byliśmy już na miejscu w Noto, jest to miasteczko we wschodniej części Sycylii, którego początki sięgają IX w. p. n. e. Pałace, kościoły, zakony, kolumny, balustrady i inne elementy dekoracyjne zbudowane są ze skały o charakterystycznej ciepłej barwie przypominającej kolor miodu. Ze względu na zabudowę z tufu - miękkiej skały o pochodzeniu wulkanicznym - Noto nazywane jest "kamiennym ogrodem". Z kolei przez UNESCO miasto zostało nazwane stolicą i perłą baroku sycylijskiego.

Ruszyliśmy więc na zwiedzanie miasta. 


Przez przypadek poszliśmy okrężną drogą, dlatego dojście do pełnego niesamowitych zabytków centrum zajęło nam trochę czasu.  
Chwilę odpoczęliśmy przy budynku widocznym poniżej, a którego nazwy nie mogę nigdzie znaleźć ;)


Z daleka zobaczyliśmy już Palazzo Ducezio, który będzie również widoczny na późniejszych zdjęciach ;) Pałac zbudowany został w roku 1748 jest dzisiaj siedzibą urzędu miasta i ozdobiony fasadą z kolumnami i kamiennymi balkonami przekrywającymi arkady stanowi wspaniały przykład rozmachu, z jakim budowano nowe Noto.Widoczna stąd była również Katedra (także widoczna na późniejszych zdjęciach), ukończona w roku 1776, znajduje się na podwyższeniu, a prowadzą do niej niezwykle efektowne schody. W roku 1996 zawaliła się kopuła powodując wielkie straty. Renowacja trwała ponad 10 lat. Wspaniała fasada sprawia wrażenie, jakbyśmy byli w dużym mieście, a nie prowincjonalnej mieścinie.


Spacerując podziwialiśmy niezwykłe zabudowania miasteczka. Centrum naprawdę robi wrażenie ;) Weszliśmy również do Punktu Informacji Turystycznej, aby wziąć mapkę i posłuchać o wartych zobaczenia zabytkach. 
Ponownie zrobiliśmy zdjęcia przy katedrze, tym razem na ogromnych schodach. Sfotografowaliśmy również Pałac, z innej niż wcześniejsza, perspektywy ;) 
Kościół San Francesco, do którego prowadzą kolejne efektowne schody, pierwotnie należał do pobliskiego klasztoru, a dziś do wyższej uczelni. Charakteryzują go również wielkie drzwi drewniane ozdobione pięknymi rzeźbieniami.


Odwiedziliśmy market i zrobiliśmy zapas picia na następny dzień. Przez to szukanie marketu trochę się pogubiliśmy, choć to chyba nie możliwe w tak małym miasteczku, ale do wszystkiego jesteśmy zdolni, jak jesteśmy głodni i spragnieni ;) Dlatego gdy już znaleźliśmy odpowiednią drogę i znów znaleźliśmy się na głównej ulicy, pełnej zabytków, poszliśmy na pizze, która była tak pyszna, że zamówiliśmy jeszcze jedną ;) 


Po obiedzie usiedliśmy w parku, graliśmy w karty i odpoczywaliśmy, a następnie wróciliśmy do DUETu.
O godzinie 15 ruszyliśmy w dalszą drogę. Po jakimś czasie trafiliśmy na krętą górską dróżkę, była ona dwukierunkowa, jednak nie przystosowana do jazdy autokarem, bo zwykłym autem osobowym ciężko się tam minąć... Było już za późno, żeby zawracać, przed każdym kolejnym zakrętem zamykaliśmy oczy i nie patrzyliśmy w przepaść. W pewnym momencie przerysował nas kaktus, jednak to nie było najgorsze. Na jednym z ostrzejszych zakrętów po prostu już nie wyrobiliśmy, było tam zbyt mało miejsca, DUET przywalił w barierkę, która spadła w przepaść. Parę osób krzyknęło z przerażenia, nasz kierowca ze zdenerwowania palił papierosa za papierosem... Udało nam się jednak przejechać tą drogą i wyjechać w jakimś miasteczku, z którego zjechaliśmy w dół, w stronę morza. Zatrzymaliśmy się gdzieś przy plaży. DUET po bliskim spotkaniu z barierką miał nagięty kawałek nadwozia przy tylnych drzwiach i przygiętą felgę, ale i tak mogło być gorzej. 

Popołudnie spędziliśmy na plaży, woda była po prostu rewelacyjna!

Okazało się, że Oli otworzył się w torbie słoiczek z pulpetami, nie musieliśmy się więc zastanawiać co zjemy na obiad ;)
Następnie jeszcze na chwilę poszliśmy na plażę. Michał miał niezły ubaw na desce ;)
Po powrocie z plaży, zrobiliśmy sobie prysznic z pięciolitrówki naszej wody, myliśmy się przy drodze, dlatego ludzie z przejeżdżających obok aut dziwnie nam się przyglądali.

Następnie usiedliśmy przy autokarze i większą grupą piliśmy Fragolino, Michał z Bolkiem poszli zerwać winogron z pobliskiego pola, był słodziutki!


Po godzinie 21 ruszyliśmy w dalszą drogę i połowę tej nocy spędziliśmy w dusznym autokarze. 

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękujemy wszystkim za komentarze! Jest nam bardzo miło, że czytacie naszego bloga :)

Popularne posty z tego bloga

Zakopane - dzień trzeci (Gubałówka)

10 listopada 2014 - trzeci dzień pobytu w Zakopanem.
Obudziliśmy się naprawdę wyspani. Nie mieliśmy jakiś większych planów na ten dzień, a nasi znajomi byli w pracy. Po śniadaniu zdecydowaliśmy, że nie będziemy przecież siedzieć w domu, bo to aż grzech! Stwierdziliśmy, że wybierzemy się na Gubałówkę, która jest jednym z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych miejsc w Zakopanem. Przed wyjściem, sprawdziliśmy jeszcze, czy będzie można wjechać z psem kolejką, bo nie chcieliśmy przeciążać bolącej łapki Mordka. 
Przeszliśmy przez znajdujący się pod Gubałówką plac targowy, na którym można kupić dosłownie wszystko! Od płaszczy i innych ubrań, poprzez pamiątki, aż do oscypków i innych wyrobów.Na Gubałówkę prowadzi kolej linowo-terenowa z Zakopanego, wybudowana w 1938 roku, długości 1298 m, przy różnicy wysokości ok. 300 m., zmodernizowana w 2001 roku. 

Więcej informacji i cennik na stronie.
Ustawiliśmy się w gigantycznej kolejce i czekaliśmy... W końcu jednak kupiliśmy bilety o parę…

Londyn 2015 - Royal Air Force Museum

22 stycznia 2015 roku, czyli nasz drugi dzień pobytu w Londynie, nie mógł rozpocząć się inaczej, niż przepysznym English Breakfast w wykonaniu Marty Taty! Jest to tradycyjny posiłek (śniadanie) serwowany na ciepło w krajach Wysp Brytyjskich. Kiedyś codzienny w większości angielskich domów, obecnie podawany głównie w hotelach, pensjonatach i B&B. Nasze śniadanie nie było pełną wersją angielskiego dania, lecz dzięki niemu byliśmy gotowi na intensywny, pełen atrakcji dzień :)

Tego dnia naszym głównym celem było zobaczenie Londyńskiego muzeum lotnictwa - RAF. Dlatego gdy cała nasza trójka była już w pełni gotowa do drogi, poszliśmy do sklepu załadować nasze Oyster card, po czym wsiedliśmy do autobusu 302. Autobus ten nie dojeżdża co prawda do samego muzeum, ale z jedną przesiadką do autobusu 303, był dla nas idealną opcją :) 
Informacje praktyczne Wstęp: Bezpłatny, dzieci w wieku poniżej 16 lat powinny znajdować się pod opieką dorosłych. Godziny otwarcia: 10.00 - 18.00, ostatnie wejście…

Zamek Książ

Małymi krokami przyzwyczajamy naszego podróżnika do wycieczek. Nie możemy narzekać, bo w aucie Kubuś jest bardzo grzeczny, dlatego śmiało planujemy kolejne wyjazdy ;) Tym razem zabraliśmy młodego do jednego z największych zamków w Polsce i Europie, a już na pewno największego na Dolnym Śląsku, czyli do Zamku Książ :) 
Podróż nie trwałą długo, a Kubuś przez większość drogi nie spał, więc spodziewaliśmy się, że niedługo zaśnie nam w wózku. Auto zostawiliśmy na parkingu i skierowaliśmy się w stronę punktu widokowego. Idąc na punkt podziwialiśmy przepiękne, wiekowe rododendrony :)

Wilczy Wąwóz 2015

Dzień 11 czerwca 2015 r. postanowiliśmy spędzić aktywnie. Już od dawna planowaliśmy jakiś nieduży wypad w góry, ale za każdym razem pogoda płatała nam figle i byliśmy zmuszeni zmieniać plany. Lecz tego dnia się nie poddaliśmy, spakowaliśmy Mordka do bagażnika, Marty rodziców wcisnęliśmy na tylne siedzenie naszej Corsy i ruszyliśmy do Czech! Jak zwykle z opóźnieniem, ale to pomińmy ;)

Droga do Czech jakoś nam się dłużyła, ze względu na Mordka zrobiliśmy parę przystanków.

Standardowo na granicy wymieniliśmy trochę złotówek na korony. Dowiedzieliśmy się też, że jest remont drogi i lepiej jeśli pojedziemy inną tras, tak też zrobiliśmy, bo obydwie trasy nie były nam obce ;) jak miło było znów znaleźć się w tym miejscu! Wjechaliśmy na parking (50 koron) i pierwsze co zrobił nasz Mordek, to władowanie się do rzeki ;)

Po kupieniu biletów do Skalnego Miasta, dowiedzieliśmy się, że odcinek drogi prowadzący do okrężnego szlaku w Teplicach jest zamknięty, są za to alternatywne trasy przez Wilczy…