Bolek 2013 - dzień dziewiętnasty

19 sierpnia 2013 - Czechy

Rano umyliśmy się w umywalkach należących do marketu bezcłowego, całe szczęście nikt nas nie przyłapał ;) Następnie ruszyliśmy w dalszą drogę. 
Zatrzymaliśmy się w miejscowości Znojmo w Czechach, gdzie zrobiliśmy zakupy w Kauflandzie i zjedliśmy śniadanie. Pan Tadziu w międzyczasie wymienił oponę zapasową w naszym autokarze, bo jako zapasową mieliśmy tą, która nam wcześniej strzeliła w drodze ;)
O godzinie 18 byliśmy już w Pradze, która jak zawsze przywitała nas deszczem i niską temperaturą. Byliśmy przyzwyczajeni do upałów, a tu nagle taki mróz, a my na dodatek nie mamy żadnych ciepłych rzeczy, bo wszystko nam ukradli ;) Ubraliśmy się w to co nam zostało, ja pożyczyłam jedną koszulę od Michała, żeby było cieplej i ruszyliśmy na miasto. Wyglądaliśmy dość komiczne ;) 

Praga – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego. Praga jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Ta położona w centralnej Europie stolica Czech jest zbiorowiskiem niesamowitych wprost zabytków z okresu gotyku, renesansu, baroku, secesji oraz współczesności. Zabytki Starego Miasta to katalogowy przegląd niemalże wszystkich epok z charakterystycznymi dla nich ozdobami, dachami, wykończeniami, wąskich uliczek i słynnych figur na Moście Karola.Po drodze rozpadało się dość mocno, jednak nie odpuściliśmy i dzielnie szliśmy dalej. Ludzie poubierani byli w kurtki i długie spodnie, a nad sobą trzymali parasole. My natomiast ubrani tak jak na zdjęciach, z uśmiechem na twarzy szliśmy przez miasto ;)
Dotarliśmy do Mostu Karola, który bardzo chciałam zobaczyć. Jest on jednym z najstarszych mostów w Europie Środkowej. Założony w 1357 roku na miejscu romańskiego mostu Juditina (pochodzącego najprawdopodobniej z roku 1170), długi na 515 metrów, szeroki na 9,5 metra, łączy Malą Stranę ze Starým Městem. Ozdabia go 30 barokowy rzeźb.

Znajduje się tam również Staromiejska wieża mostowa (Staroměstská mostecká věž) – klejnot architektury gotyckiej na skalę światową, zbudowany pod koniec XIV wieku.W drodze powrotnej kupiliśmy sobie po kanapce i wróciliśmy do DUETu, który zaparkowany był przy stadionie. Byliśmy cali przemoczeni, a deszcz wciąż padał. W autokarze było już parę osób. Szybko się przebraliśmy i wskoczyliśmy w śpiwory. Ten moment doskonale zapadł mi w pamięć... Gdy siedziałam skulona w śpiworze na siedzeniu w autokarze, Michał położył się na siedzeniu naprzeciwko, które akurat było wolne, patrzyłam na ulewę za oknem, było mi tak ciepło i czułam się wtedy tak dobrze, bezpiecznie... 

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękujemy wszystkim za komentarze! Jest nam bardzo miło, że czytacie naszego bloga :)

instagram