Przejdź do głównej zawartości

Bolek 2014 - dzień trzeci

3 sierpnia 2014 - Węgry

Był środek nocy, jednak kontynuowaliśmy nasze zwiedzanie Budapesztu. Nagle miasto zrobiło się jakby ciemniejsze... Okazało się, że zgasili całe oświetlenie zabytków, mostów i ważniejszych miejsc. Było nam bardzo szkoda, bo chcieliśmy zrobić jeszcze zdjęcie podświetlonego Parlamentu, no ale nic nie mogliśmy zrobić ;) Nachodziliśmy się trochę w poszukiwaniu otwartego McDonalda, niestety nie mieli takiego czynnego całą dobę, ale dzięki temu przeszliśmy przez most i zobaczyliśmy inną stronę stolicy - Peszt. Okazało się, że w nocy Peszt tętni życiem, nie tak jak pełna zabytków, spokojna Buda. Przespacerowaliśmy się główniejszymi ulicami Pesztu, zobaczyliśmy park rozrywki, jednak zmęczenie powoli dawało nam się we znaki... 
O godzinie 3 wróciliśmy na górę Gellerta, posiedzieliśmy tam chwile, jednak czuliśmy, że zaraz po prostu zaśniemy, a na to nie mogliśmy sobie pozwolić, mieliśmy przy sobie parę cenniejszych rzeczy... Postanowiliśmy wrócić pod DUET... Całe szczęście siedział tam Bolek, więc bez problemu dostaliśmy się do autokaru, zostawiliśmy rzeczy, wzięliśmy karimaty i śpiwory, dowiedzieliśmy się również, gdzie śpi reszta ekipy. Poszliśmy więc do parku i bez zastanowienia rozłożyliśmy się obok naszych, w nadziei, że prześpimy się chociaż trochę...

O godzinie 4:30 obudziła nas Ola, krzycząc: "Uciekamy, zraszacze!"... I faktycznie zobaczyliśmy, obracający się w naszą stronę, podły zraszacz, który bez najmniejszego problemu oblał nas... Uciekliśmy na chodnik, rozłożyliśmy rzeczy i chcieliśmy spać dalej, jednak wciąż mieliśmy wrażenie, że zraszacze mają coraz większy zasięg pryskania i że zaraz nas dosięgną. Obserwowaliśmy też nieczynny zraszacz, który mieliśmy zaraz obok głowy... Po jakimś czasie wróciliśmy pod DUET i tam pospaliśmy do godziny 6. 

Po godzinie 7 ruszyliśmy w drogę. Pogoda nie zapowiadała się ciekawie, na niebie były ciemne chmury... Jednak gdy o godzinie 9 dojechaliśmy nad Balaton, pogoda zrobiła się wspaniała! 

Balaton, Jezioro Błotne – największe jezioro Węgier i zarazem Europy Środkowej, położone w południowo-zachodnich Węgrzech, na Nizinie Panońskiej, u południowych podnóży Lasu Bakońskiego, około 80 km od Budapesztu.

Pierwsze co zrobiliśmy po przyjeździe nad Balaton, to wskoczenie w stroje kąpielowe i rozłożenie się nad wodą. Byliśmy bardzo miło zaskoczeni, gdy zobaczyliśmy, że jest ona naprawdę czysta. Nie bez powodu Węgrzy uważają Balaton za swoje morze :)


Z plaży widać było nasz DUET :)Do godziny 12 pluskaliśmy się w wodzie i opalaliśmy na betonowej plaży, która wbrew pozorom, była bardzo wygodna. W końcu mogliśmy odpocząć po długiej, nieprzespanej nocy ;) 
Obok autokaru znajdowały się trzy prysznice, pod którymi umyliśmy się lodowatą wodą, przydał nam się ten orzeźwiający prysznic. Czuliśmy się prawie jak w raju ;)

O 13 Bolek zorganizował zebranie, na którym dowiedzieliśmy się, że zostajemy tu na noc. Była to wspaniała wiadomość, bo mieliśmy idealnego dzikusa na plaży. Na zebraniu Bolek przedstawił każdego z osobna, chciał, żebyśmy lepiej się zapoznali. Zrobiło nam się bardzo miło, gdy Bolek wspomniał o naszych zaręczynach, w końcu był jedną z pierwszych osób, które gratulowały nam w styczniu ;)

Po zebraniu zjedliśmy szybki obiad i w siedem osób poszliśmy zwiedzać pobliskie miasteczko - Tihany. 


Trochę dalej od plaży zobaczyliśmy węże! Było ich sporo, mniejsze, większe... Na początku trochę się wystraszyliśmy, jednak później okazało się, że to tylko niejadowity Zaskroniec rybołów

Co jakiś czas robiliśmy przystanki. Nie byliśmy jeszcze przyzwyczajeni do intensywnego zwiedzania, a droga do miasteczka była dość długa. 
Najlepsza ekipa!
Marta, Gosia, Michał, Ola, Ewelina

Tihany jest półwyspem położonym nad Balatonem, przedzielającym jezioro na połowę. Tihany to perła nie tylko regionu, Węgier, lecz także całej Europy, klejnot pośrodku „węgierskiego morza”. Powierzchnię wulkanicznego półwyspu ubarwiają wapienne wzgórza stworzone przez gejzery. 

Ciężko wchodziło się pod górę, ale dla tych widoków, naprawdę było warto!


Kupiliśmy sobie lody i odpoczęliśmy trochę, podziwiając z góry przepiękny Balaton.


Opactwo Benedyktynów, symbol Tihany stoi nad Balatonem już prawie od 1000 lat. Jego dokument założycielski z 1055 roku jest najstarszym zabytkiem pisanym języka węgierskiego.


Miasteczko wygląda naprawdę pięknie, warto je zobaczyć.Postanowiliśmy, że wrócimy inną (łagodniejszą) drogą. Wszyscy byliśmy już trochę zmęczeni...Po drodze dziewczyny wypiły po piwie, co nie było wtedy dobrym pomysłem... Były zmęczone i głodne, więc trochę je "siekło" i poczuły się bardzo ciężkie ;) Postanowiły zostać na murku i odpocząć. Gosia została, żeby je przypilnować, my zaś z Olą i Piotrkiem wróciliśmy pod DUET. 
Po 18 dotarliśmy do autokaru, zjedliśmy po kisielku i postanowiliśmy, że pójdziemy jeszcze na plażę :)
Ola ma aparat wodoodporny, więc wzięliśmy maski i wskoczyliśmy do wody. Balaton jednak nie jest dobrym miejscem do nurkowania, niestety słabo widać w nim dno, ale zabawę mieliśmy świetną :)
Po wspaniałej zabawie w jeziorze, zjedliśmy kolację, jeszcze raz wzięliśmy prysznic i rozłożyliśmy się na plaży, tym razem już z rzeczami do spania, oglądając przepiękny zachód słońca. W międzyczasie znalazły nas dziewczyny (Ewelina i Gosia).


Chcieliśmy spać pod gołym niebem, jednak strasznie gryzły komary. Zmuszeni byliśmy rozłożyć namioty... Dzięki temu przespaliśmy spokojnie całą noc, słuchając szumu wody :)

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękujemy wszystkim za komentarze! Jest nam bardzo miło, że czytacie naszego bloga :)

Popularne posty

Zakopane - dzień trzeci (Gubałówka)

10 listopada 2014 - trzeci dzień pobytu w Zakopanem.
Obudziliśmy się naprawdę wyspani. Nie mieliśmy jakiś większych planów na ten dzień, a nasi znajomi byli w pracy. Po śniadaniu zdecydowaliśmy, że nie będziemy przecież siedzieć w domu, bo to aż grzech! Stwierdziliśmy, że wybierzemy się na Gubałówkę, która jest jednym z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych miejsc w Zakopanem. Przed wyjściem, sprawdziliśmy jeszcze, czy będzie można wjechać z psem kolejką, bo nie chcieliśmy przeciążać bolącej łapki Mordka. 
Przeszliśmy przez znajdujący się pod Gubałówką plac targowy, na którym można kupić dosłownie wszystko! Od płaszczy i innych ubrań, poprzez pamiątki, aż do oscypków i innych wyrobów.Na Gubałówkę prowadzi kolej linowo-terenowa z Zakopanego, wybudowana w 1938 roku, długości 1298 m, przy różnicy wysokości ok. 300 m., zmodernizowana w 2001 roku. 

Więcej informacji i cennik na stronie.
Ustawiliśmy się w gigantycznej kolejce i czekaliśmy... W końcu jednak kupiliśmy bilety o parę…

Podróż poślubna - dzień dziewiąty

Ostatni dzień naszej podróży poślubnej... Wyspaliśmy się i po śniadaniu dopakowaliśmy resztę rzeczy do toreb, a następnie zanieśliśmy je do przechowalni, oddaliśmy klucz od apartamentu i ruszyliśmy na ostatni spacer po Corralejo. Nie bardzo chciało nam się wracać, na wyspie spędziliśmy naprawdę wspaniałe chwile, lecz wszystko kiedyś się kończy, a przed nami jeszcze wiele przygód ;) Tego dnia pogoda była piękna, usiedliśmy przy plaży i podziwialiśmy widoki. Fuerteventura była dobrym pomysłem na podróż poślubną. Po czterech autokarowych EuroTripach mieliśmy okazję wypocząć i zwolnić choć na chwilę ;)
Samolot powrotny mieliśmy późnym popołudniem, więc wybraliśmy się ostatni raz do naszej ulubionej pizzerii, a następnie wróciliśmy do hotelu. Gdy Michał skrył się w cieniu z laptopem, ja ostatni raz wskoczyłam do basenu, by popływać, a następnie delektować się słonecznymi promieniami na leżaczku ;) Niedługo później przyjechał autokar, mający nas zawieźć na lotnisko. Kolejki do odprawy był…

Warszawa, czyli pierwsze Kubusiowe odwiedziny stolicy!

2 września 2017 roku to dla nas ważna data. Tego dnia Kubuś wkroczył na wyższy poziom podróżowania i odbył swój pierwszy lot samolotem! A w sumie to dwa loty jednego dnia ;) Odwiedził również swoją pierwszą stolicę! Stawiliśmy się na lotnisku dość wcześnie. Mieliśmy ze sobą tylko torby podręczne i wózek, który braliśmy ze sobą do odprawy. Kubuś był bardzo grzeczny i uśmiechał się do każdego, kto go zaczepił ;) Czas na lotnisku minął ekspresowo i zaraz musieliśmy szykować się do wejścia na pokład. Wózkiem podjechaliśmy aż pod sam samolot, gdzie oddaliśmy go obsłudze, żeby mogli zapakować go do luków. 


Pomimo tego, że Kubuś jest grzeczny, obawialiśmy się jak zareaguje na wszystkie nowe odczucia i dźwięki. Okazało się, że nie potrzebnie się martwiliśmy, bo nawet nie zwrócił większej uwagi i chwilę po starcie poszedł spać :)


Lot do Warszawy trwał około 40 minut. Wylądowaliśmy na Lotnisku Chopina, wózek czekał na nas przy samolocie. Prosto z lotniska ruszyliśmy na miasto. Pogoda nam nie s…

Londyn 2015 - Royal Air Force Museum

22 stycznia 2015 roku, czyli nasz drugi dzień pobytu w Londynie, nie mógł rozpocząć się inaczej, niż przepysznym English Breakfast w wykonaniu Marty Taty! Jest to tradycyjny posiłek (śniadanie) serwowany na ciepło w krajach Wysp Brytyjskich. Kiedyś codzienny w większości angielskich domów, obecnie podawany głównie w hotelach, pensjonatach i B&B. Nasze śniadanie nie było pełną wersją angielskiego dania, lecz dzięki niemu byliśmy gotowi na intensywny, pełen atrakcji dzień :)

Tego dnia naszym głównym celem było zobaczenie Londyńskiego muzeum lotnictwa - RAF. Dlatego gdy cała nasza trójka była już w pełni gotowa do drogi, poszliśmy do sklepu załadować nasze Oyster card, po czym wsiedliśmy do autobusu 302. Autobus ten nie dojeżdża co prawda do samego muzeum, ale z jedną przesiadką do autobusu 303, był dla nas idealną opcją :) 
Informacje praktyczne Wstęp: Bezpłatny, dzieci w wieku poniżej 16 lat powinny znajdować się pod opieką dorosłych. Godziny otwarcia: 10.00 - 18.00, ostatnie wejście…