Jantar 2011

Po męczącym zwiedzaniu Zamku Gniew i Zamku w Malborku postanowiliśmy, że nie wrócimy tego dnia do Wrocławia, tylko znajdziemy jakiś nocleg nad morzem. Nasz wybór padł na miejscowość Jantar, która oddalona jest od Malborka o około 45 km. Przejeżdżając przez okolicę, baliśmy się, że możemy nie znaleźć noclegu, w końcu to sezon... Lecz po jakimś czasie trafiliśmy do nowo otwartego Ośrodka Wypoczynkowego VIVA, który był jeszcze przed remontem, lecz nie przeszkadzało nam to ;) O samym Ośrodku napiszemy w dalszej części postu.

Zaraz po rozgoszczeniu się w naszym tymczasowym miejscu zamieszkania, wyszliśmy z pokoju i poszliśmy w stronę plaży...

Jantar to miejscowość turystyczna z rozwiniętą bazą noclegową, strzeżonym przez ratowników WOPR kąpieliskiem morskim oraz punktami gastronomicznymi, otoczona lasami iglasto-liściastymi. W Jantarze znajduje się kryta pływalnia, szkoła podstawowa, kościół, staw rybny Polskiego Związku Wędkarstwa. Istnieje pasieka, mini zoo, stadnina koni, szkoła jeździecka. W sezonie letnim miejscowość tętni życiem, w okresie zimowym miejscowość staję się cicha i spokojna, ale pełna spacerowiczów. W miejscowości powstaje nowoczesne osiedle mieszkaniowe. Na plaży organizowany jest Turniej Piłki Nożnej Plażowej o Bursztynowy Puchar. 


Zdążyliśmy idealnie na przepiękny widok zachodzącego nad morzem słońca... Było to nie do opisania!
Następnego dnia również wybraliśmy się na plażę. W końcu byliśmy na prawdę wypoczęci i szkoda byłoby spędzić cały dzień w pokoju, gdy kawałek dalej mamy morze. 

Trochę historii:
Słowo „Jantar” pochodzi od litewskiego odpowiednika słowa bursztyn. Pierwsze informacje o miejscowości zostały odnotowane w 1400 roku w księdze Komturstwa malborskiego. W osadzie zlokalizowane były dwie karczmy. Na początku XIV wieku mieszkańcy uczestniczyli w zakładaniu organizacji przeciwpowodziowej – Związku Wałowego. W czasie wielkiej wojny 1409-1411 Jantar został ograbiony i zdewastowany przez wojska oblegające zamek w Malborku. Po II Pokoju toruńskim wieś stała się własnością miasta Gdańska. W 1903 roku utworzona została publiczna Szkoła Powszechna z sześcioma klasami. W 1945 roku nadano miejscowości nazwę Paców, by w 1947 zmienić ją na Jantar. W 1945 roku założono Szkołę Podstawową. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.


Zanim jednak znaleźliśmy się na plaży, poszliśmy zjeść obiad w pobliskiej restauracji.


Pogoda nie była idealna, wiał wiatr, przez co odczuwalna temperatura była niższa. Za to humory mieliśmy wspaniałe! W końcu nawet do głowy nam nie przyszło, że znajdziemy się w tym roku nad morzem! Właśnie dlatego spontaniczne wyjazdy są tak cudowne. A poza tym był to nasz pierwszy wspólny wyjazd, przez co byliśmy jeszcze bardziej podekscytowani :)
Po nadmorskich zabawach i wylegiwaniu się na plaży, zrobiliśmy się niesamowicie głodni! Dlatego znaleźliśmy kolejną restaurację i zamówiliśmy pizzę! Pochłonęliśmy ją w błyskawicznym tempie ;)


A po pizzy czas na "mały" deser ;) Jakie to było pyszne!


Następnie wróciliśmy na teren naszego Ośrodka Wypoczynkowego VIVA, który chcielibyśmy Wam gorąco polecić. W porównaniu z innym hotelami, ceny nie są za bardzo wygórowane. Organizowane są tam również kolonie i zielone szkoły.

Adres i kontakt:
ul. Gdańska 34
82-107 Jantar
woj. pomorskie
tel. kom. 601 215 490
tel. kom. 660 581 729


Jak reklamuje się ośrodek:
"Zapraszamy do Ośrodka Wypoczynkowego VIVA położonego w Jantarze pomiędzy drogą Stegna - Mikoszewo, a lasem wydmowym. Sąsiedztwo z główną ulicą zapewnia bezproblemowy dojazd, a także ułatwia komunikację z pobliskimi miejscowościami (Trójmiasto, Malbork, Frombork, Elbląg) i regionami turystycznymi (Mierzeja, Żuławy i Kaszuby).
Północna część 3 hektarowego terenu przylega do pasa torów unikatowej kolejki wąskotorowej i do nadmorskiego lasu (park krajobrazowy Mierzei Wiślanej). Wytwarza to niepowtarzalną atmosferę spokoju i błogości w obcowaniu z niespotykaną przyrodą co doskonale konweniuje z nasadzeniami ośrodka (starodrzew mieszany). Rozległość terenu z rozproszoną zabudową pozwala na nieskrępowany wypoczynek zakwaterowanych Gości. Nasz nowo uruchomiony kompleks jest zespołem turystycznym powstałym w oparciu o infrastrukturę ośrodka KORAL. Przez okres ostatnich dwóch lat obiekt przeszedł gruntowną modernizację oraz remont bazy hotelowej i żywieniowej."

Podczas naszego pobytu Ośrodek Wypoczynkowy VIVA wyglądał zupełnie inaczej niż teraz. Aktualnie jest po gruntownym remoncie, co można zobaczyć na ich stronie internetowej. Wchodząc w zakładkę "GALERIA" ledwo poznaliśmy pawilon, w którym mieszkaliśmy :) Pomimo tego, że Ośrodek był dopiero przed remontem, już nam się podobał, a teraz jest tylko lepiej!W Ośrodku znajduje się wiele atrakcji służących aktywnemu spędzaniu wolnego czasu, a mianowicie:
- kort tenisowy,
- wielofunkcyjne boisko typu "Orlik",
- boisko do koszykówki z koszami najazdowymi,
- boisko do piłki ręcznej,
- boisko do siatkówki ze sztuczną nawierzchnią panelową,
- boisko do kometki,
- boisko do siatkówki plażowej,
- boisko do beach soccera,
- 4 odkryte baseny,
- park linowy,
- ścianka wspinaczkowa,
- pole do minigolfa,
- tor gokartowy (pojazdy na pedały),
- plac zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu,
- kącik zabaw dla maluchów.
Po spacerze na terenie Ośrodka, wybraliśmy się na imprezę w pobliskim barze. Spędziliśmy tam bardzo miły wieczór :)


Następnego dnia poszliśmy pożegnać nasze polskie morze i ruszyliśmy w stronę powrotną do Wrocławia. Aż szkoda było nam wracać...


Zatrzymaliśmy się w przydrożnej restauracji na obiad, bo przed nami była jeszcze długa droga...


Bardzo miło wspominamy ten spontaniczny wyjazd. Z chęcią byśmy go powtórzyli ;)

Komentarze

  1. To zdjęcie w morzu na zachodu jest absolutnie piękne i rotlmantyczne, piwisieć powinnowisieć u Was w centralnym miejscu kiedyś w Waszym domu. Nie powstydzilby się go żaden zawodowy fotograf, genialne.

    OdpowiedzUsuń
  2. "mały" deser fantastyczny :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękujemy wszystkim za komentarze! Jest nam bardzo miło, że czytacie naszego bloga :)

instagram