Malbork 2011


Po pobycie w Zamku Gniew stwierdziliśmy, że jesteśmy na tyle blisko kolejnego zamku, że aż głupio byłoby nie wstąpić ;) Tym zamkiem był Zamek w Malborku (niem. Ordensburg Marienburg) – usytuowany na prawym brzegu Nogatu, gotycki, ceglany, warowny, otoczony fosą, wzniesiony w kilku etapach od 3 ćw. XIII w. do poł. XV w. przez zakon krzyżacki. Zespół zamku krzyżackiego w Malborku został uznany za pomnik historii w 1994 roku. Jest to jeden z najlepszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencjonalnej w Europie. 


Dlatego szybko wskoczyliśmy do auta i ruszyliśmy w drogę!


Zamek już z daleka zrobił na nas ogromne wrażenie... był potężny! Przy nim, Zamek w Gniewie faktycznie można uznać za przedsionek Malborka ;)

Cennik zwiedzania zamku:

Bilety można również kupić online na stronie Zamku  :)

Kupiliśmy bilety bez przewodnika i w drogę!
 Historia Zamku w Malborku

Zakon krzyżacki sprowadzony w 1226 roku na tereny ziemi chełmińskiej przez Konrada Mazowieckiego w celu przeprowadzenia akcji chrystianizacyjnej Prus rozpoczął w niedługim czasie planowe tworzenie suwerennego państwa zakonnego. W trakcie podboju plemion pruskich, a następnie Pomorza, sukcesywnie rozbudowywał świetnie zorganizowaną sieć zamków i twierdz. W Malborku, któremu w 1276 roku Krzyżacy nadali prawa miejskie, w latach 1278-1300 powstał warowny zamek (Zamek Wysoki) z przeznaczeniem na siedzibę komtura. W 1309 roku podjęto decyzję o przeniesieniu tu z Wenecji siedziby wielkiego mistrza zakonu, czyniąc tym samym Malbork stolicą państwa zakonnego. Istniejący kompleks zamkowy wymagał rozbudowy w związku z nadaniem mu nowej funkcji i rangi. Konwent z komturem zatrzymał Zamek Wysoki, wielki mistrz natomiast z władzami centralnymi objęli dotychczasowe przedzamcze, które przekształcono w Zamek Średni. Na północ od niego zbudowano nowe podzamcze, będące zapleczem gospodarczym, zwane Zamkiem Niskim. Cały zespół zabudowań otoczono obwarowaniami, z którymi sprzężone zostały mury obronne miasta, tworząc wspólny system fortyfikacyjny. 
Po przegranej przez zakon krzyżacki bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku Malbork był oblegany (bez skutku) przez wojska polsko-litewskie pod wodzą króla Władysława Jagiełły. W czasie wojny trzynastoletniej Kazimierzowi Jagiellończykowi udało się wejść w jego posiadanie po przekupieniu broniących Malborka czeskich wojsk zaciężnych. Od tego czasu (1454 rok) zamek był administrowany przez starostę malborskiego i mieścił jeden z zasobniejszych arsenałów Rzeczypospolitej. Po pierwszym rozbiorze Polski Malbork przeszedł w ręce pruskie, służąc za magazyny i koszary. Proces jego postępującej dewastacji został zahamowany w 1804 roku, kiedy rząd pruski docenił wartości historyczne zamku, wydając zakaz jego dalszej rozbiórki. Stało się to punktem wyjścia dla podjętej w 1817 roku rewaloryzacji, trwającej z przerwami ponad sto lat. Prace prowadzili najpierw Karl Friedrich Schinkel (w duchu romantycznej regotyzacji), następnie Ferdinand von Quast, od 1882 roku Konrad Steinbrecht – obaj zwolennicy wiernej rekonstrukcji opartej na dokładnych badaniach. 
Zamek ucierpiał znacznie w wyniku II wojny światowej. Został on ponownie poddany restauracji na podstawie szczegółowej dokumentacji opracowanej przez jego wcześniejszych niemieckich konserwatorów. Prowadzone w nim do dzisiaj prace są kontynuacją dawno podjętych badań, świadectwem ewolucji nowoczesnej myśli konserwatorskiej. Ta wartość, oprócz oczywistych zabytkowych walorów miejsca, zadecydowała o wpisie zamku w Malborku w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Staraliśmy się zwiedzić jak najwięcej, każde pomieszczenie, każdy korytarz czy dziedziniec... nie wiemy czy nam się to udało, bo w tak potężnym zamku jeszcze nie byliśmy. Lecz trzeba przyznać, że Zamek jest wspaniały! Uwielbiamy gotycką architekturę :)Zespół zamkowy w Malborku obejmuje:
- Zamek Wysoki, czworoboczny, z dziedzińcem otoczonym krużgankiem, kościołem Najświętszej Maryi Panny z kaplicą grobową św. Anny, gdaniskiem, wieżami Kleszą i Wróblą
- Zamek Średni, wzniesiony w miejscu byłego przedzamcza, trójboczny, z rozległym dziedzińcem otwartym ku Zamkowi Wysokiemu (oddzielonym od niego murem i fosą), z kaplicą św. Bartłomieja, Wielką Komturią, Infirmerią, Wielkim Refektarzem, Pałacem Wielkich Mistrzów, Refektarzem Letnim, Refektarzem Zimowym, wieżą Kurzą Nogą
- Zamek Niski (Przedzamcze), z Karwanem, kaplicą św. Wawrzyńca oraz szeregiem zabudowań gospodarczych.


Podczas zwiedzania nie mogliśmy odpuścić sobie wejścia na krużganki i zamkową wieżę, choć było to dodatkowo płatne - 5 zł. Bardzo chcieliśmy porównać krużganki Gniewskie do tych Malborskich. Tutaj widać, że są one w lepszym stanie, zadbano o nie, lecz są one dużo ciaśniejsze. Te w Gniewie bardziej przypadły nam do gustu ;)
Widoki na miasto były piękne, lecz jak to na wieży, strasznie wiało! Zrobiliśmy więc szybkie zdjęcia, popatrzyliśmy chwilę na miasto i ruszyliśmy dalej :)

Na koniec przeszliśmy się jeszcze dookoła zamku, podziwiając przy tym jego ogrom. Naprawdę warto było tu przyjechać :)


Było już przed godziną 16, a my byliśmy naprawdę wykończeni zwiedzaniem, a rodzice i Michał również całonocną jazdą... do Wrocławia mieliśmy kawał drogi, dlatego postanowiliśmy, że pojedziemy nad morze! Ale o tym w następnym poście :) 

I jeszcze jedno... Jeśli macie okazję być w Malborku to skorzystajcie z niej, bo naprawdę warto! 

Komentarze

  1. ładnie Wam na tle zamkowych komnat :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetne zdjęcia. Byłam w Malborku na wycieczce szkolnej. Pozdrawiam jusinx.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Strasznie mi sie Malbork marzy... kiedyś prawie się udało, ale... wylądowałam w szpitalu i niestety nie dotarłam (skomplikowana historia pewnej objazdowki;). Na tych zdjęciach to jeszcze z Was takie młodziaszki ;), Słodziaki

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękujemy wszystkim za komentarze! Jest nam bardzo miło, że czytacie naszego bloga :)

instagram