Katedra św. Pawła i Regent’s Park w Londynie

Kolejny dzień postanowiliśmy spędzić w bardziej turystycznych miejscach Londynu. Zaplanowaliśmy, że obowiązkowo pochodzimy po jakimś parku i zobaczymy Katedrę św. Pawła. Ja widziałam ją wiele lat temu, lecz Michał jeszcze nie miał okazji, bo za każdym razem brakowało nam czasu ;) Załadowaliśmy nasze karty Oyster biletem tylko na autobusy, więc czekała nas długa podróż podczas której mogliśmy po raz kolejny podziwiać miasto :)




Muzeum figur woskowych



Po prawie dwóch godzinach jazdy z oddali zobaczyliśmy cel naszej podróży!



Katedra Świętego Pawła (ang. St Paul's Cathedral) to jeden z najbardziej znanych kościołów anglikańskich w Wielkiej Brytanii i budowli Londynu. Znajduje się w samym sercu londyńskiej dzielnicy City of London i formalnie pełni funkcję głównej świątyni tej dzielnicy. Pieczę nad nim sprawuje bezpośrednio Lord Mayor. Katedra świętego Pawła była budowana jako symbol odrodzenia Londynu i cechuje ją rozmach i monumentalność, ustępuje ona jednak swoimi rozmiarami watykańskiej Bazylice Świętego Piotra. Ma około 158 metrów długości i około 75 metrów szerokości. Wysokość budowli mierzona od posadzki do końca krzyża umieszczonego na kopule wynosi 108 metrów. Budowlę wieńczy kopuła o średnicy 50 metrów, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów architektury Londynu. Wewnątrz katedry znajduje się kilka galerii. Największą popularnością cieszy się Stone Gallery, z której rozpościera się rozległy widok na zakole Tamizy. Druga galeria - Galeria Szeptów (Whispering Gallery) - jest znana ze świetnej akustyki, umożliwiającej porozumiewanie się szeptem z odległości 30 m. Nabożeństwa odbywają się codziennie wieczorem, a także w niedziele i Boże Narodzenie - to jedyna okazja, by zobaczyć katedrę bezpłatnie.














Katedra jest naprawdę przepiękna i robi imponujące wrażenie. Weszliśmy również na Most Milenijny (ang. Millennium Bridge) – wiszący most w Londynie nad Tamizą dla pieszych, który łączy dzielnice Bankside z City of London. Most zbudowany został głównie ze stali i aluminium, składa się z trzech głównych części 81 m, 144 m i 108 m. Jego ciężar podtrzymywany jest przez 8 lin nośnych. Most wybudowany został z okazji nowego Millenium, był otwierany dwukrotnie. Do pierwszego otwarcia doszło 10 czerwca 2000 r., jednak dwa dni później most został zamknięty ze względu na silne wibracje przy dużej liczbie użytkowników. Ostatecznie most przebudowano i otwarto 22 lutego 2002 r., a jego budowa pochłonęła ponad 23 miliony funtów. Z mostu widać m.in. The Shard i Tower Bridge :)







W drodze do parku weszliśmy do McDonalda, który ratuje nas podczas każdej podroży ;) Ustaliliśmy również, że dziś zobaczymy Regent's Park, w którym jeszcze żadne z nas nie było.




Regent's Park - jeden spośród królewskich parków w Londynie. Zajmuje 197 hektarów. Znajduje się częściowo w City of Westminster, a częściowo w London Borough of Camden. Na północy parku znajduje się londyńskie zoo.
Tereny obecnego Regent's Park znano dawniej jako Marylebone Park. W 1538 Henryk VIII odebrał je opactwu Barking i przekształcił w tereny myśliwskie odgrodzone rowem i murem. W 1811 Jerzy IV, jeszcze jako regent, zatrudnił Johna Nasha do stworzenia planu zabudowy parku. Część planów - w tym letni pałac - została zarzucona, jednak powstała część planowanych domów, jezioro, a także - choć w innym miejscu, niż początkowo planowano - kanał Regent's Canal, który łączy Grand Union Canal w okolicach Paddington z Tamizą w okolicach w Limehouse Basin. W 1835, podczas panowania Jerzego IV, częściowo otwarto park dla zwiedzających. W latach 30. XX wieku stworzono w centralnej części parku ogród różany zwany Queen Mary's Gardens.




























Spacer po tym parku był naprawdę cudowny. Przepiękne kwiaty, cudownie ćwierkające ptaki, jeziorko i ten wspaniały klimat sprawiły, że zakochaliśmy się w tym miejscu i chętnie będziemy tam wracać podczas naszych kolejnych wyjazdów do Londynu :) 

Komentarze

  1. Te londyńskie parki są naprawdę cudowne! Jak oryginalna i pomysłowa musiała być osoba, która wymyśliła tego ogrodnika. :) Świetne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kolejna wspaniała wycieczka po Londynie :) Londyńskie parki są niesamowite, kolorowe, dopieszczone w każdym detalu. :) Pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń
  3. Śliczny blog , miło pozdrawiam...W Londynie byłam w lipcu 2016r ,cudny jest i piękne parki ...chcę tam wróci...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękujemy wszystkim za komentarze! Jest nam bardzo miło, że czytacie naszego bloga :)

instagram