Przejdź do głównej zawartości

Bolek 2015 - dzień piąty

 5 sierpnia 2015 - Serbia

Na terenie fabryki spało się nam naprawdę dobrze, niestety nasz sen przerwał po godzinie 6 rano jeden z jej pracowników... Okazało się, że w miejscu, w którym wczoraj kazano nam zaparkować, nie wolno jednak parkować. Pan Tadziu był zmuszony przeparkować DUET, a my z naszymi karimatami przenieśliśmy się na trawnik. Na trawniku nie spało się już tak dobrze, poszliśmy więc umyć się w kraniku, a następnie zjedliśmy śniadanie - spaghetti!5 sierpnia Chorwacja świętuje zwycięstwo nad serbskimi separatystami w wojnie z lat 1991-95, czego mogliśmy doświadczyć rok temu w Vukovarze, natomiast dla Serbii jest to dzień żałoby narodowej. W Kninie "został przetrącony kręgosłup idei Wielkiej Serbii" - powiedział szef Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) i przywódca opozycji Tomislav Karamarko. Uroczystości w rocznicę operacji "Burza" - w Chorwacji obchodzone jako święto niepodległości i wojennego zwycięstwa, w Serbii jako wspomnienie o kilkuset poległych i setkach tysięcy wypędzonych rodaków - od lat są źródłem napięć w relacjach obu krajów. Właśnie dlatego dziś w Gučy panowała cisza, a muzyka i świętowanie miało się rozpocząć po północy...

Żeby jakoś zająć ten dzień, po godzinie 10 wyruszyliśmy w poszukiwaniu cienia! Dotarliśmy również do pomnika trębacza, który jest charakterystycznym znakiem Gučy :)

Przeszliśmy prawie całą mieścinę, aż w końcu udało nam się znaleźć jakiś wolny skrawek cienia! Rozłożyliśmy tam koc, odpoczywaliśmy i graliśmy w karty, oglądaliśmy również zdjęcia, które do tej pory zrobiliśmy. W cieniu drzew leniliśmy się dość długo. W końcu koło godziny 14 wróciliśmy pod DUET, gdzie leniuchowaliśmy do godziny 18, a następnie poszliśmy na obiad. W miasteczku znaleźliśmy fajne miejsce, gdzie zamówiliśmy Pljeskavicę (Grillowany kotlet), który jest charakterystycznym fast foodem na całych Bałkanach, lecz najsilniejsze przywiązanie do tego dużego, płaskiego grillowanego kotleta mielonego tkwi właśnie w Serbii. Było całkiem smaczne ;)


Po obiedzie wróciliśmy do autokaru, który znowu został przestawiony... Pracownicy fabryki nie mogli się chyba zdecydować, gdzie parkować wolno, a gdzie jednak nie wolno... Rozłożyliśmy się więc na terenie budowy i ponownie graliśmy w karty, by zająć sobie jakoś czas. Gdy zrobiło się ciemno, poszliśmy zrobić sobie prysznic z pięciolitrówki. Wykąpani i przebrani ruszyliśmy na miasto o godzinie 22. Było dość pusto i cicho, lecz mieliśmy nadzieję, że po godzinie 24 coś się rozkręci ;)Czekając na północ poszliśmy zjeść kolejną Pljeskavicę ;)


Gdy tylko wybiła północ miasto dosłownie ożyło! Na ulicach pojawiło się mnóstwo ludzi oraz tłumy trębaczy. Skierowaliśmy się więc w stronę pomnika trębacza, gdzie odbywała się największa impreza, ludzie tańczyli na ulicy, trębacze grali. Dopiero teraz odczuliśmy, że niedługo zacznie się prawdziwy festiwal, lecz nas już tu nie będzie. 
Pod DUET wróciliśmy koło godziny 2 w nocy. Chcieliśmy się jeszcze przespać przed odjazdem, lecz zrobiło nam się tak zimno, że aż ciężko było zasnąć... Przeczekaliśmy wiec do odjazdu, a o godzinie 3:20 ruszyliśmy w drogę!

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękujemy wszystkim za komentarze! Jest nam bardzo miło, że czytacie naszego bloga :)

Popularne posty

Londyn 2015 - Royal Air Force Museum

22 stycznia 2015 roku, czyli nasz drugi dzień pobytu w Londynie, nie mógł rozpocząć się inaczej, niż przepysznym English Breakfast w wykonaniu Marty Taty! Jest to tradycyjny posiłek (śniadanie) serwowany na ciepło w krajach Wysp Brytyjskich. Kiedyś codzienny w większości angielskich domów, obecnie podawany głównie w hotelach, pensjonatach i B&B. Nasze śniadanie nie było pełną wersją angielskiego dania, lecz dzięki niemu byliśmy gotowi na intensywny, pełen atrakcji dzień :)

Tego dnia naszym głównym celem było zobaczenie Londyńskiego muzeum lotnictwa - RAF. Dlatego gdy cała nasza trójka była już w pełni gotowa do drogi, poszliśmy do sklepu załadować nasze Oyster card, po czym wsiedliśmy do autobusu 302. Autobus ten nie dojeżdża co prawda do samego muzeum, ale z jedną przesiadką do autobusu 303, był dla nas idealną opcją :) 
Informacje praktyczne Wstęp: Bezpłatny, dzieci w wieku poniżej 16 lat powinny znajdować się pod opieką dorosłych. Godziny otwarcia: 10.00 - 18.00, ostatnie wejście…

Zakopane - dzień trzeci (Gubałówka)

10 listopada 2014 - trzeci dzień pobytu w Zakopanem.
Obudziliśmy się naprawdę wyspani. Nie mieliśmy jakiś większych planów na ten dzień, a nasi znajomi byli w pracy. Po śniadaniu zdecydowaliśmy, że nie będziemy przecież siedzieć w domu, bo to aż grzech! Stwierdziliśmy, że wybierzemy się na Gubałówkę, która jest jednym z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych miejsc w Zakopanem. Przed wyjściem, sprawdziliśmy jeszcze, czy będzie można wjechać z psem kolejką, bo nie chcieliśmy przeciążać bolącej łapki Mordka. 
Przeszliśmy przez znajdujący się pod Gubałówką plac targowy, na którym można kupić dosłownie wszystko! Od płaszczy i innych ubrań, poprzez pamiątki, aż do oscypków i innych wyrobów.Na Gubałówkę prowadzi kolej linowo-terenowa z Zakopanego, wybudowana w 1938 roku, długości 1298 m, przy różnicy wysokości ok. 300 m., zmodernizowana w 2001 roku. 

Więcej informacji i cennik na stronie.
Ustawiliśmy się w gigantycznej kolejce i czekaliśmy... W końcu jednak kupiliśmy bilety o parę…

Londyn 2015 - nad wodą i na wodzie, czyli Emirates Air Line i transport wodny ;)

Kolejny dzień również zaczęliśmy od przepysznego English Breakfast w wykonaniu Marty Taty. To danie chyba nigdy nam się nie znudzi :) Do końca nie wiedzieliśmy, co chcemy dzisiaj robić. Na pewno chcieliśmy pojechać w tereny Londyńskiej Tower... ale co dalej? Zostaliśmy zachęceni przez Pana Krzyśka i Panią Ewę do przejazdu kolejką linową nad Tamizą. Wcześniej rozważaliśmy tę opcję, lecz po ich namowach, stwierdziliśmy, że czemu nie ;)

Podjechaliśmy autobusem do stacji Willesden Green po czym zorientowaliśmy się, że zapomnieliśmy z domu aparatu! Zawróciliśmy więc do domu, szybko zabraliśmy aparat i wróciliśmy do metra. Okazało się, że bez problemu możemy dojechać tą linią aż do samego North Greenwich! A to znaczyło, że musimy wysiąść dopiero na 16 stacji. To była jedna z naszych najdłuższych podróży londyńskim metrem. 

North Greenwich – podziemna stacja metra w Londynie, położona w dzielnicy Greenwich, w bezpośrednim sąsiedztwie The O2. Została otwarta jako część nowego odcinka Jubilee …

Bolek 2013 - dzień jedenasty

11 sierpnia 2013 - Włochy - Sycylia
Około drugiej w nocy dojechaliśmy do Agrigento. Minęliśmy przepięknie oświetloną dolinę świątyń i zatrzymaliśmy się na parkingu, z którego mogliśmy je podziwiać. Byliśmy jednak zmęczeni jazdą, rozłożyliśmy więc karimaty na trawie i poszliśmy spać. 
Wstaliśmy o godzinie 7 rano, na parkingu była toaleta z prysznicem, więc szybko się umyliśmy, zjedliśmy śniadanie i zaplanowaliśmy co będziemy robić. W naszych planach znalazło się oczywiście zwiedzanie doliny świątyń, a akurat z naszego parkingu było wejście ;)
Tego dnia Bolek miał urodziny, całą grupą postanowiliśmy udawać, że nie pamiętamy i życzenia złożyć mu w kolejnym mieście ;)
We trójkę ruszyliśmy więc na podbój doliny świątyń.
Agrigento (pol. Agrygent), założone przez kolonistów greckich w VI w. p.n.e., stało się jednym z głównych miast basenu Morza Śródziemnego. Ruiny wspaniałych świątyń doryckich górujących nad miastem antycznym, których znaczna część - położona pod dzisiejszymi polami uprawnymi…