Przejdź do głównej zawartości

Bolek 2015 - dzień czternasty

14 sierpnia 2015 - Grecja - Wyspa Milos

Całą noc nie dawały nam spać te cholerne komary, a gdy w końcu udało nam się usnąć, koło godziny 4:30 zostaliśmy brutalnie obudzeni przez koguta piejącego za płotem... Skurczybyk piał co 10 minut, a my staraliśmy się jeszcze poleżeć do godziny 7... Byliśmy bardziej zmęczeni niż wczoraj wieczorem... Gdy poszliśmy pod autokar, Bolek zabrał Michała na szaber po melony, co choć trochę wynagrodziło nam trudy tej nocy ;) 


Koło godziny 9 rano ruszyliśmy do Plaki. Z racji tego, że Milos jest mała, nasza podróż nie trwała zbyt długo, lecz była ona niezwykle kręta ;) Ten dzień miał być dla nas najbardziej aktywnym turystycznie dniem na wyspie.

Stolica wyspy Plaka, położona na szczycie 200-metrowego klifu, 5 km na północny zachód od Adamas, to białe miasteczko o labiryncie malowanych wapnem uliczek - jedno z najładniejszych na Cykladach. Nad miastem góruje antyczne kastro, czyli zamek, który stał się dla nas punktem do zdobycia ;)
W dolnej, nowszej części Plaki, w neoklasycystycznej rezydencji mieści się muzeum archeologiczne, w którym oprócz gipsowej kopii słynnej Wenus z Milo można obejrzeć narzędzia z obsydianu i figurki z późnego okresu cywilizacji cykladzkiej - wszystkie odkryte na terenie wyspy. Jako uczniowie mogliśmy zwiedzać muzeum za darmo, bilet normalny kosztuje 3 euro.


Gipsowa kopia słynnej Wenus z Milo.
Po wyjściu z muzeum zaczęliśmy piąć się w górę, w stronę zabytkowego kastro. Idąc mogliśmy podziwiać przepiękną, grecką zabudowę, która chyba nigdy nie przestanie nas zachwycać :)Do weneckiego kastro, zbudowanego na miejscu antycznego akropolu, pną się dobrze oznakowane schodki. W obrębie dawnych murów twierdzy stoi biały kościółek Panagia Thalassitra z XIII w., sprzed którego roztacza się piękny widok na morze i wyspy.Widoki ze szczytu były po prostu zachwycające! Pomimo tego upału, warto było się tu wdrapać ;)Schodząc w dół postanowiliśmy, że wejdziemy do jakiejś niedużej knajpki na zimne frappe i lemoniadę. Przy okazji dorwaliśmy Wi-Fi ;)


Gdy dotarliśmy na dół, okazało się, że DUET został przeparkowany, co było nam nawet na rękę, bo stał bliżej ;) Po wzięciu czegoś do jedzenia z autokaru, ruszyliśmy na podbój kolejnego miasteczka.


Tripiti to sąsiednia wioseczka Plaki, która dosłownie się z nią zlewa. Jest równie biała i równie urocza jak stolica Milos, lecz nie ona była naszym głównym celem...
Około kilometr na południe od Plaki, pomiędzy sąsiednią wioską Tripiti a maleńkim portem Klima, wysoko na nadmorski zboczu widnieją ruiny antycznego miasta Milos.Tabliczka poniżej ruin informuje o miejscu, gdzie w 1820 roku odnaleziono posąg Wenus z Milo, jedną z najpiękniejszych i najbardziej znanych rzeźb na świecie. Marmurowa piękność, znaleziona przypadkowo przez pasterza, miała obydwoje ramion. Następnie została podstępnie zawłaszczona przez francuskiego konsula i wywieziona do Francji. Podczas długiej podróży gdzieś przepadły jej ręce. Francuzi, być może powodowani poczuciem winy za kradzież arcydzieła sztuki, posłali na Milos jego gipsową kopię, wykonaną w pracowniach Luwru. 
Na terenie ruin antycznego miasta znajduje się nieduży kościółek na wzgórzu, który postanowiliśmy zobaczyć z bliska i mówiąc szczerze, nie pożałowaliśmy tej decyzji, bo widoki zapierały dech w piersiach!


Widok na Tripiti.


Widok na Plakę.


Port Klima
Wśród malowniczego rumowiska na szerokim tarasie z przepięknym widokiem na morze da się wyróżnić dobrze zachowaną widownię starożytnego amfiteatru. Latem od czasu do czasu odbywają się w nim spektakle festiwalu Milos. Amfiteatr (i całe zrujnowane miasto) mają niesamowita właściwość akustyczną, można tu usłyszeć rozmowy prowadzone w porcie położonym 200 metrów niżej. Ścieżka od ruin w kierunku portu Klima prowadzi do wczesnochrześcijańskich katakumb z III w., unikatu na skalę kraju. Wydrążone w miękkim tufie korytarze liczą w sumie 185 m długości. Po obu stronach ciągną się wysklepione groby. W sumie pochowano tam około 2 tys. pierwszych chrześcijan. Do zwiedzania udostępniono początkowy odcinek katakumb długości około 15 metrów. Wstęp do katakumb jest darmowy. 
Po wyjściu z katakumb pogoda zaczęła się psuć, chroniąc się przed ulewą, weszliśmy do restauracji na najdroższy i najniesmaczniejszy obiad, jaki jedliśmy na Bolku ;) Pocieszał nas fakt, że mogliśmy się czegoś w końcu napić. Wracając do autokaru zobaczyliśmy kościół znajdujący się w centrum Tripiti. 


Po dotarciu do autokaru, poszliśmy na zakupy do marketu. A koło godziny 18 ruszyliśmy na najpiękniejszego dzikusa, jakiego do tej pory mieliśmy - plażę Sarakiniko.
Sarakiniko jest plażą położoną na północnym wybrzeżu wyspy. Fale nadchodzące z północy uderzają o szarawo-białe skały, kształtując niesamowite kształty linii brzegowej. Tutejsi mieszkańcy często porównują malowniczy krajobraz Sarakiniko do powierzchni księżyca. Biały kolor plaży wywodzi się z niezwykłych właściwości skał wulkanicznych, z których powstała wyspa. Sarakiniko jest najczęściej fotografowanym krajobrazem na Morzu Egejskim.


Po sfotografowaniu tej niezwykłej plaży, pobiegliśmy do autokaru, przebraliśmy się w stroje kąpielowe i wskoczyliśmy do wody, która już przy brzegu była głęboka na co najmniej 5 metrów! Już czuliśmy, że jutrzejszy dzień zapowiada się niezwykle ekscytująco ;) Po godzinnym pływaniu i skakaniu do wody, wróciliśmy do autokaru po śpiwory, karimaty i namiot, przebraliśmy się w piżamy i wróciliśmy na plażę, gdzie mieliśmy spędzić noc. Już dawno nie wyspaliśmy się tak dobrze :)

Komentarze

  1. Cudna wyspa!
    Koniecznie chcę tam pojechać! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pokazaliscie mi piekno Grecji i teraz musze sie tam koniecznie wybrac :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękujemy wszystkim za komentarze! Jest nam bardzo miło, że czytacie naszego bloga :)

Popularne posty z tego bloga

Zakopane - dzień trzeci (Gubałówka)

10 listopada 2014 - trzeci dzień pobytu w Zakopanem.
Obudziliśmy się naprawdę wyspani. Nie mieliśmy jakiś większych planów na ten dzień, a nasi znajomi byli w pracy. Po śniadaniu zdecydowaliśmy, że nie będziemy przecież siedzieć w domu, bo to aż grzech! Stwierdziliśmy, że wybierzemy się na Gubałówkę, która jest jednym z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych miejsc w Zakopanem. Przed wyjściem, sprawdziliśmy jeszcze, czy będzie można wjechać z psem kolejką, bo nie chcieliśmy przeciążać bolącej łapki Mordka. 
Przeszliśmy przez znajdujący się pod Gubałówką plac targowy, na którym można kupić dosłownie wszystko! Od płaszczy i innych ubrań, poprzez pamiątki, aż do oscypków i innych wyrobów.Na Gubałówkę prowadzi kolej linowo-terenowa z Zakopanego, wybudowana w 1938 roku, długości 1298 m, przy różnicy wysokości ok. 300 m., zmodernizowana w 2001 roku. 

Więcej informacji i cennik na stronie.
Ustawiliśmy się w gigantycznej kolejce i czekaliśmy... W końcu jednak kupiliśmy bilety o parę…

Zamek Książ

Małymi krokami przyzwyczajamy naszego podróżnika do wycieczek. Nie możemy narzekać, bo w aucie Kubuś jest bardzo grzeczny, dlatego śmiało planujemy kolejne wyjazdy ;) Tym razem zabraliśmy młodego do jednego z największych zamków w Polsce i Europie, a już na pewno największego na Dolnym Śląsku, czyli do Zamku Książ :) 
Podróż nie trwałą długo, a Kubuś przez większość drogi nie spał, więc spodziewaliśmy się, że niedługo zaśnie nam w wózku. Auto zostawiliśmy na parkingu i skierowaliśmy się w stronę punktu widokowego. Idąc na punkt podziwialiśmy przepiękne, wiekowe rododendrony :)

Zamek w Mosznej

Planując miejsce na naszą sesję ślubną myśleliśmy, że wybierzemy Zamek Kliczków, w którym odbyło się nasze wesele. Im bliżej było do dnia sesji, tym większe mieliśmy wątpliwości. W końcu zdjęcia w Kliczkowie już mamy... i wtedy natrafiliśmy przypadkiem na zdjęcia z Zamku Moszna. Byliśmy w tym zamku w roku 2010 na szkolnej wycieczce, zwiedzaliśmy wtedy zamkowe komnaty jak i przepiękne tereny dookoła zamku. Zdecydowaliśmy, że to właśnie tam chcemy mieć sesję! Nie w komnatach, bo musimy przyznać, że nie zachwyciły nas one, choć są warte zobaczenia. Lecz zamek z zewnątrz wygląda po prostu magicznie! Cena sesji na zamkowych błoniach to 100 zł. Udostępnili nam również toaletę, w której mogliśmy się przebrać i przygotować do zdjęć. Gdy byliśmy już gotowi, ruszyliśmy z naszym genialnym fotografem (Michał Słomiński) w plener! 
Historia zamku
Moszna położona jest na szlaku komunikacyjnym łączącym Prudnik z Krapkowicami. Nazwa wioski pochodzi prawdopodobnie od nazwiska Moschin, rodziny przybyłej…

Kolorowe Jeziorka

Szukając ciekawych miejsc na terenie Dolnego Śląska natrafiliśmy na Kolorowe Jeziorka znajdujące się zaledwie 90 km od Wrocławia. Korzystając z tego, że moi rodzice przyjechali na urlop do Polski wsiedliśmy w czwórkę w auto, Rudiego zapakowaliśmy do bagażnika i 23 kwietnia 2016 r. ruszyliśmy na jednodniowy wypad w góry ;) Droga minęła nam naprawdę szybko, choć im bliżej jeziorek tym bardziej jest ona kręta i wąska. W końcu dotarliśmy na parking (płatny 10 zł), zjedliśmy coś i ruszyliśmy na szlak!
Kolorowe Jeziorka położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice (gmina Marciszów, powiat kamiennogórski) od lat przyciągają turystów nie tylko z kraju, ale także z Europy. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Na początku XVIII w. ówcześni mieszkańcy Rohnau (obecnie Wieściszowice) zaczęli wydobywać łupki pirytonośne, w które obfituje tutej…