Kolorowe JeziorkaSzukając ciekawych miejsc na terenie Dolnego Śląska natrafiliśmy na Kolorowe Jeziorka znajdujące się zaledwie 90 km od Wrocławia. Korzystając z tego, że moi rodzice przyjechali na urlop do Polski wsiedliśmy w czwórkę w auto, Rudiego zapakowaliśmy do bagażnika i 23 kwietnia 2016 r. ruszyliśmy na jednodniowy wypad w góry ;) Droga minęła nam naprawdę szybko, choć im bliżej jeziorek tym bardziej jest ona kręta i wąska. W końcu dotarliśmy na parking (płatny 10 zł), zjedliśmy coś i ruszyliśmy na szlak!

Kolorowe Jeziorka położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice (gmina Marciszów, powiat kamiennogórski) od lat przyciągają turystów nie tylko z kraju, ale także z Europy. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Na początku XVIII w. ówcześni mieszkańcy Rohnau (obecnie Wieściszowice) zaczęli wydobywać łupki pirytonośne, w które obfituje tutejsza gleba. Powstała tu kopalnia pirytu, który był następnie przerabiany na kwas siarkowy. Gdy na początki XX w. zniknęła kopalnia do głosu doszła natura. Woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka.

Wstęp na teren Kolorowych Jeziorek jest darmowy.Rudy nie chce oddać kija ;)

Byliśmy zaskoczeni tym, jak szybko dotarliśmy do pierwszego na trasie jeziorka! Lecz niestety rozczarowało nas mocno... Tego dnia było w nim mało wody i wcale nie było ono żółte, można powiedzieć, że miało dość nieatrakcyjny kolor ;)

Żółte Jeziorko - Jest to najmłodsze jeziorko powstałe pośród pokopalnianych hałd. Jeszcze 20 lat temu nie było w nim wody. Z rzadka, po dużych opadach deszczu, spływająca z górskich stoków deszczówka, wypełniała jego dno wodą o żółtawym odcieniu. Jeziorko położone 560 m n.p.m.


Za to skałki przy jeziorku zrobiły na nas bardzo pozytywne wrażenie ;)

Żółte JeziorkoKolejne jeziorko znajdowało się zaraz obok i wyglądało zdecydowanie lepiej. Jego atutem z pewnością jest bardzo atrakcyjne, malownicze położenie.

Purpurowe Jeziorko - Powstało po zalaniu wyrobiska „Nadzieja” w najstarszej kopalni, która została uruchomiona w 1785 r. Z łupków łyszczykowych pozyskiwano tutaj piryt. Wyrobisko ma ok. 430 m długości i ok. 110 m szerokości . Wypełnia je dziś woda w kolorze purpury, będąca roztworem kwasu siarkowego. Akwen otaczają tajemnicze skały wyłaniające się zza drzew, a także skarpy obsypane pachnącym siarką piachem. Jeziorko położone 560 m n.p.m.Purpurowe Jeziorko warto było zobaczyć... co prawda czuć tu siarkę, ale widoki są wspaniałe ;) Nie ociągając się zbyt długo wyszliśmy na pnący się w górę Zielony Szlak i ruszyliśmy w stronę najatrakcyjniejszego naszym zdaniem jeziorka ;) Lecz zanim do niego dotarliśmy trzeba było przebić się przez las, Rudi wciągał Tatę do góry, bo ten rzucał mu szyszki ;)

Błękitne Jeziorko - Zwane także czasem Lazurowym, powstało na terenie dawnego wyrobiska „Nowe Szczęście”. Swój kolor zawdzięcza związkom miedzi. W przeciwieństwie do Purpurowego, jego woda jest czysta i pozbawiona siarkowego zapachu. W zależności od warunków pogodowych woda w Błękitnym Jeziorku przybiera różne odcienie. Akwen jest długi na 150 m, a średnica w najszerszym miejscu wynosi ok. 50 m. Jeziorko jest bardzo głębokie. Lejowate wyrobisko ma ponad 20 m głębokości. Jeziorko położone 635 m n.p.m
Trzeba przyznać, że to właśnie dla Błękitnego Jeziorka naprawdę watro było tu przyjechać. To ono nadaje temu miejscu tak niesamowity klimat. Nie mogliśmy się napatrzeć na ten niezwykły, tak niespotykany kolor wody. Aż chciałoby się popływać ;)


Dość długo szliśmy pod górę, nie bardzo wiedzieliśmy czy idziemy w dobrą stronę, bo leśny szlak zmienił się na rozjeżdżoną drogę dojazdową. Szliśmy jednak dalej... i dość szybko tego pożałowaliśmy. Zielone Jeziorko wyglądało jak mała kałuża. Spodziewaliśmy się czegoś lepszego ;)

Zielone Jeziorko - W jego miejscu znajdowało się niegdyś wyrobisko „Gustaw”. Stawek pojawia się niezwykle rzadko po bardzo intensywnych opadach deszczu. Potem wysycha, znikając na całe lata. Pozostaje po nim jedynie głęboki lej. Zielone Jeziorko wypełnione wodą można było ostatnio podziwiać po wielkiej powodzi w 1997 r. Wtedy miało ono intensywnie grafitowy kolor, dlatego też określane jest czasem mianem Czarnego Jeziorka. Jeziorko położone 730 m n.p.m.Pomimo tego, że dwa jeziorka nas rozczarowały to dla tych dwóch pozostałych naprawdę warto było tu przyjechać. To nie był zmarnowany dzień, lecz dzień spędzony aktywnie na świeżym powietrzy w cudownym towarzystwie ;) Dlatego wycieczkę możemy uznać za naprawdę udaną i śmiało możemy każdemu polecić Jeziorko Purpurowe i Jeziorko Błękitne ;)

Komentarze

  1. Swietne miejsce na spacery! Blekitne jeziorko ma cudny kolor!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jedziemy tam na początku czerwca, jak zobaczyłam Wasze zdjęcia to od razu musiałam namówić Konrada :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękujemy wszystkim za komentarze! Jest nam bardzo miło, że czytacie naszego bloga :)

instagram