Przejdź do głównej zawartości

WROCŁAW

Na blogu jest już wiele wspaniałych, przedstawionych przez nas miast... Lecz chcielibyśmy wam przybliżyć nasze ukochane miasto - Wrocław. Mamy do tego miasta ogromny sentyment, to tu się urodziliśmy, wychowaliśmy, to właśnie tu się poznaliśmy i przeżyliśmy wiele wspaniałych chwil. Dla nas Wrocław zawsze będzie najwspanialszym miastem w Polsce! Z resztą nie ma się co dziwić, bo po każdej podróży zachwycamy się nim na nowo :) Został również wybrany na Europejską Stolicę Kultury 2016 ;)

fot. Janusz Krzeszowski

Wrocław jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych rzec można bez wahania miast Polski. Położony u podnóża Sudetów, nad rzeką Odrą , poprzecinany jej licznymi dopływami i kanałami, jest wyjątkowym miastem 12 wysp i ponad stu mostów. Miasto bogate w zieleń i rozliczne parki. Wrocław posiada bogate zaplecze naukowe, kulturalno – rozrywkowe oraz rekreacyjno sportowe. Liczne parki, ośrodki turystyki rzecznej i wodnej. Początki Wrocławia sięgają X wieku. Wzmianki pochodzą z bulli papieskiej która ustanawiała w grodzie siedzibę biskupstwa wrocławskiego, podległego arcybiskupstwu gnieźnieńskiemu. Największy rozwój przypada na XIX i XX wiek. W czasie wojny znacznie zniszczony, jednak dość szybko powrócił do świetności, został nie tylko rozbudowany, ale i znacznie rozwinięty pod każdym aspektem. Wrocław to czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – ponad 600 tys. mieszkańców, a piąte pod względem powierzchni – 293 km². Dzieli się na 5 dzielnic: Stare Miasto, Śródmieście, Fabryczna, Psie Pole, Krzyki. To wielki ośrodek przemysłowy, handlowo-usługowy i kulturalno-naukowy oraz węzeł komunikacyjny, stolica metropolii wrocławskiej Kościoła rzymskokatolickiego i kilku diecezji.

Historia

Początki istnienia Wrocławia związane są z rokiem tysięcznym, kiedy to na tych terenach powstało biskupstwo, jednak już 150 lat wcześniej osiedlały się tu plemiona słowiańskie tworząc osady. Najważniejszą i najstarszą dzielnicą miasta jest Ostrów Tumski, od którego zaczęło się osadnictwo. Początkowo rejon znajdował się pod panowaniem Piastów. Około 1241 roku w obronie przez Mongołami mieszkańcy opuścili gród, paląc go. Z pogromu ocalał jedynie zamek. Z ocaleniem go wiąże się legenda o cudownym zjawisku na niebie, które wystraszyło Tatarów i zmusiło do odstąpienia od oblężenia. Po odbudowie miastem rządzili królowie czescy a następnie Habsburgowie.  Jako miasto śląskie swoją historię wiąże ściśle z przemianami na Śląsku, przechodząc z rąk czeskich w pruskie i polskie. Nie uniknęło tez oblężenia napoleońskiego. W XVIII-XIX w. Wrocław był ośrodkiem myśli oświeceniowej oraz miejscem wystąpienia przeciwko germanizacji, w obronie polskiej ludności Śląska, czy przeciwko policyjnemu systemowi rządów państwa pruskiego. Od II połowy XIX w. miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłu (m.in. fabryka cygar, przemysł włókienniczy, fabryka wagonów i maszyn), nastąpił rozwój kolei i żeglugi na Odrze, zaczęła działać gazownia (w 1847 r.) i elektrownia (w 1893 r.), wzrastała liczba ludności z około 100 tys. w 1840 r., do 500 tys. w 1909 r. Od połowy XIX w. i w okresie międzywojennym pomimo swej przynależności do Niemiec, we Wrocławiu funkcjonowały polskie organizacje i instytucje, które zlikwidowano we wrześniu 1939 r.


II wojna światowa

Okres wojny jest znamienny dla miasta. Z powodu jego przynależności do Śląska a w konsekwencji również do Prus Niemcy uznali je za twierdze i nazwali Festung Breslau. Jako twierdza było siedzibą ważnych niemieckich oficjeli, ale zarazem było też narażone na bombardowania radzieckie w 1945 roku. Brało w nich udział 750 samolotów. W wyniku walk zostało zniszczone 70% miasta, a zabudowa niektórych dzielnic została zrównana z ziemią. W czasie wojny na terenie Wrocławia utworzono 4 podobozy obozu koncentracyjnego Gross-Rossen, 7 oddziałów roboczych, głównie jeńców radzieckich, 25 przymusowych obozów pracy. Mieściło się tu więzienie karne, więzienie śledcze i obóz przejściowy. 2 sierpnia 1945 roku Śląsk z Wrocławiem przyznano Polsce podczas konferencji pokojowej w Poczdamie. W wyniku tej decyzji wysiedlono ludność niemiecką, a zasiedlano teren uchodźcami ze wschodu i z centralnej Polski. Po wojnie Wrocław odbudowano i rozbudowano. Poszerzono jego granice, przyłączając okoliczne wsie: Zgorzelisko, Zakrzów, Wójtów, Sołtyskowice i inne. W listopadzie 1945 r. otwarto Uniwersytet Wrocławski, teatr pod dyrekcją T. Trzcińskiego, oraz powstało Wrocławskie Towarzystwo Naukowe. Miasto ponownie stało się ośrodkiem życia gospodarczego, naukowego i kulturalnego Dolnego Śląska.


Wrocław jest potężnym miastem, a na dodatek to NASZE miasto, więc nie da się go tak po prostu przedstawić w jednym poście... Postanowiliśmy, że systematycznie będziemy publikować posty z wielu wartych polecenia i uwagi miejsc :)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Londyn 2015 - Royal Air Force Museum

22 stycznia 2015 roku, czyli nasz drugi dzień pobytu w Londynie, nie mógł rozpocząć się inaczej, niż przepysznym English Breakfast w wykonaniu Marty Taty! Jest to tradycyjny posiłek (śniadanie) serwowany na ciepło w krajach Wysp Brytyjskich. Kiedyś codzienny w większości angielskich domów, obecnie podawany głównie w hotelach, pensjonatach i B&B. Nasze śniadanie nie było pełną wersją angielskiego dania, lecz dzięki niemu byliśmy gotowi na intensywny, pełen atrakcji dzień :)

Tego dnia naszym głównym celem było zobaczenie Londyńskiego muzeum lotnictwa - RAF. Dlatego gdy cała nasza trójka była już w pełni gotowa do drogi, poszliśmy do sklepu załadować nasze Oyster card, po czym wsiedliśmy do autobusu 302. Autobus ten nie dojeżdża co prawda do samego muzeum, ale z jedną przesiadką do autobusu 303, był dla nas idealną opcją :) 
Informacje praktyczne Wstęp: Bezpłatny, dzieci w wieku poniżej 16 lat powinny znajdować się pod opieką dorosłych. Godziny otwarcia: 10.00 - 18.00, ostatnie wejście…

Londyn 2015 - nad wodą i na wodzie, czyli Emirates Air Line i transport wodny ;)

Kolejny dzień również zaczęliśmy od przepysznego English Breakfast w wykonaniu Marty Taty. To danie chyba nigdy nam się nie znudzi :) Do końca nie wiedzieliśmy, co chcemy dzisiaj robić. Na pewno chcieliśmy pojechać w tereny Londyńskiej Tower... ale co dalej? Zostaliśmy zachęceni przez Pana Krzyśka i Panią Ewę do przejazdu kolejką linową nad Tamizą. Wcześniej rozważaliśmy tę opcję, lecz po ich namowach, stwierdziliśmy, że czemu nie ;)

Podjechaliśmy autobusem do stacji Willesden Green po czym zorientowaliśmy się, że zapomnieliśmy z domu aparatu! Zawróciliśmy więc do domu, szybko zabraliśmy aparat i wróciliśmy do metra. Okazało się, że bez problemu możemy dojechać tą linią aż do samego North Greenwich! A to znaczyło, że musimy wysiąść dopiero na 16 stacji. To była jedna z naszych najdłuższych podróży londyńskim metrem. 

North Greenwich – podziemna stacja metra w Londynie, położona w dzielnicy Greenwich, w bezpośrednim sąsiedztwie The O2. Została otwarta jako część nowego odcinka Jubilee …

Zakopane - dzień trzeci (Gubałówka)

10 listopada 2014 - trzeci dzień pobytu w Zakopanem.
Obudziliśmy się naprawdę wyspani. Nie mieliśmy jakiś większych planów na ten dzień, a nasi znajomi byli w pracy. Po śniadaniu zdecydowaliśmy, że nie będziemy przecież siedzieć w domu, bo to aż grzech! Stwierdziliśmy, że wybierzemy się na Gubałówkę, która jest jednym z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych miejsc w Zakopanem. Przed wyjściem, sprawdziliśmy jeszcze, czy będzie można wjechać z psem kolejką, bo nie chcieliśmy przeciążać bolącej łapki Mordka. 
Przeszliśmy przez znajdujący się pod Gubałówką plac targowy, na którym można kupić dosłownie wszystko! Od płaszczy i innych ubrań, poprzez pamiątki, aż do oscypków i innych wyrobów.Na Gubałówkę prowadzi kolej linowo-terenowa z Zakopanego, wybudowana w 1938 roku, długości 1298 m, przy różnicy wysokości ok. 300 m., zmodernizowana w 2001 roku. 

Więcej informacji i cennik na stronie.
Ustawiliśmy się w gigantycznej kolejce i czekaliśmy... W końcu jednak kupiliśmy bilety o parę…

Drezno i Pałac Moritzburg

Ostatnio przeglądając mapę w poszukiwaniu ciekawych miejsc niedaleko Wrocławia, nasz wzrok zatrzymał się na Dreźnie... Od razu zaczęliśmy wyszukiwać informacji na jego temat, a widząc na zdjęciach przepiękną panoramę tego niemieckiego miasta, zapragnęliśmy "zapinezkować" je na naszej mapie ;) I takim oto sposobem zebraliśmy ekipę i 9 kwietnia 2016 r. ruszyliśmy na podbój Niemiec ;) Droga minęła nam bardzo szybko i jest banalnie prosta. Wjechaliśmy na A4 pod Wrocławiem i z autostrady zjechaliśmy dopiero przy Dreźnie. 
Trochę o mieście. Drezno to miasto we wschodnich Niemczech, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Analiza śladów archeologicznych wskazuje na to, że zasiedlenie obszaru, na którym powstało miasto, nastąpiło już w epoce kamienia. W dokumentach zachowanych z 1206 nadmieniono po raz pierwszy istnienie Drezna, które następnie awansowało do rangi miasta-rezydencji Elektorów Rzeszy oraz króla. Drezno pełni rolę gospodarczego i kulturalnego centrum Saks…