I znowu Londyn!

18 sierpnia 2011 roku wraz z moim chłopakiem Michałem polecieliśmy do Londynu. Bardzo długo szykowaliśmy się do tego wyjazdu i nie mogliśmy się go doczekać, ja oczywiście musiałam zrobić plan zwiedzania :) O godzinie 5 stawiliśmy się na lotnisku we Wrocławiu i... o 6:20 rozpoczęliśmy naszą wyprawę. Jak ja nienawidzę latać…Muszę wspomnieć, że plan, który ułożyłam, nie dawał nam ani chwili wolnego czasu, chciałam zwiedzić jak najwięcej.

Codziennie rano wstawaliśmy o 7 lub 8, oczywiście nie obyło się bez problemów.
"<dzwoni budzik, wszyscy uparcie udają, że go nie słyszą, podnoszę się i wyłączam go>
Ja: Tato wstawaj! <mówię szarpiąc tatę>
Tata: Jeszcze pięć minut... <odwraca się na drugi bok> A wstawisz mi wodę na kawę? Proszę...
Ja: Zobaczę... <podchodzę do Michała> Michał wstawaj!
Michał: <brak reakcji... po chwili odwraca się na drugi bok, dupą do mnie i uparcie mnie ignoruje>
Ja:  <zdenerwowana biorę kosmetyczkę, ubrania i wychodzę się przebrać>"

I tak było codziennie! Nigdy tego nie zapomnę. 
Tak jak wspomniałam wcześniej, mieliśmy zaplanowany każdy dzień i jak wychodziliśmy z domu rano to wracaliśmy po około 12 godzinach. To było naprawdę intensywne zwiedzanie Londynu, ale wydaje mi się, że wszyscy byli bardzo zadowoleni. Zrealizowaliśmy cały mój plan, a nawet jeszcze więcej (m.in. St. James's Park, Buckingham Palace, British Museum, Natural History Museum, cały Kensington Gardens i Hyde Park, HMS Belfast, London Eye, London Dungeon, Madame Tussauds, London Aquarium).

Londyn to stolica Zjednoczonego Królestwa i największe miasto w Unii Europejskiej. Jest on jednym z najważniejszych światowych centrów biznesowych, finansowych i kulturalnych. Centrum Londynu (the City) jest miejscem gdzie swoje główne siedziby mają największe międzynarodowe banki i firmy. Jest on również miastem, w którym znajdują się cztery obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, mianowicie: the Tower of London, obserwatorium astronomiczne w Greenwich, Królewskie Ogrody Botaniczne i obszar obejmujący Pałac Westminster, Westminster Abbey i Kościół Świętej Małgorzaty.

Zwiedzanie zaczęliśmy już pierwszego dnia. Odwiedziliśmy sławny dworzec King's Cross. Niestety nie udało nam się przejść przez mur ;)

Następnie metrem pojechaliśmy zobaczyć Stadion Wembley (lub Nowy Wembley – stadion sportowy znajdujący się w Londynie, w dzielnicy Wembley. Jest narodowym stadionem Anglii i powstał w miejsce Starego Wembley, który stał w tym samym miejscu od 1923 do 2003 roku. Nowy Wembley otwarto w 2007, a pierwszy mecz na nim odbył się 24 marca 2007 (reprezentacje Anglii i Włoch). Jego pojemność to 90 tysięcy miejsc, co czyni go drugim największym stadionem w Europie (zaraz za Camp Nou w Barcelonie). Jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie, a jego właścicielem jest The Football Association.

Hyde Park
Muzeum Historii Naturalnej (ang. Natural History Museum) w Londynie jest jednym z trzech wielkich muzeów znajdujących się przy Exhibition Road w South Kensington (inne to Science Museum i Muzeum Wiktorii i Alberta; główne wejście do MHN znajduje się od strony Cromwell Road).
Prace nad budynkiem rozpoczęto w 1873, a zakończono je w 1880. Oficjalne otwarcie odbyło się w 1881.
Kolekcja muzeum liczy ponad 70 milionów eksponatów, a całość dzieli się na 5 głównych działów: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia. Dużą popularnością cieszy się symulowane trzęsienie ziemi, którego mogą doświadczyć zwiedzający oraz galeria dinozaurów, gdzie znajduje się ryczący, ruchomy dinozaur-robot. W głównym holu znajduje się odlew szkieletu diplodoka.


British Museum - Muzeum historii i kultury ludzkości zawierające eksponaty dokumentujące dzieję człowieka od starożytności po czasy współczesne. 

Godziny otwarcia:
Codziennie  10.00 -17.30

Wstęp: darmowy (poza ekspozycjami specjalnymi kiedy to ceny biletów są różne) 
Buckingham Palace - Oficjalna rezydencja Brytyjskiego monarchy usytuowana w City of Westminster przy Saint James Park, pomiędzy parkami świętego Jakuba, Green Parkiem i prywatnym ogrodem królowej. Znajduję się w nim galeria sztuki znana jako Queen’s Galery. Odbywa się przed nim zmiana warty (codziennie w lato, co drugi dzień zimą).Kensington Gardens jest jednym z parków królewskich w Londynie. Większość parku położona jest w dzielnicy City of Westminster z wyjątkiem niewielkiego obszaru w zachodniej części parku, który leży w dzielnicy Royal Borough of Kensington and Chelsea. Ma powierzchnię ok. 275 akrów.
Sea Life London Aquarium – placówka turystyczno-edukacyjna, londyńska kolekcja gatunków flory i fauny morskiej i słodkowodnej prezentowana w zabytkowym budynku London County Hall, w bezpośrednim sąsiedztwie London Eye – jedna z największych, obok London Eye, Madame Tussauds i London Dungeon, atrakcji turystycznych Londynu.Madame Tussaud's London – muzeum figur woskowych, którego atrakcje przyciągają tłumy turystów z całego świata. Wśród kilkuset wyrzeźbionych z wosku postaci można podziwiać między innymi Bill Clinton, Saddam Hussein, The Beatles, Elvis Presley, David Beckcham czy Jan Paweł II.


HMS „Belfast” – krążownik lekki brytyjskiej marynarki Royal Navy z okresu II wojny światowej. Wraz z siostrzanym HMS „Edinburgh”, krążownik należał do typu Edinburgh, określanego też jako trzecia seria typu Town. Oba krążowniki zamówione przez Admiralicję w roku 1936 miały być brytyjską odpowiedzią na zwodowanie dwóch włoskich krążowników typu Giuseppe Garibaldi o wyporności 9591 ton. Do służby w Royal Navy HMS „Belfast” wcielony w sierpniu 1939 roku.


London Dungeon (dosł. Loch londyński) – atrakcja turystyczna Londynu, otwarta w 1976 r. przy Tooley Street, w pobliżu stacji metra London Bridge Station- (do marca 2013). Odtwarza niektóre brutalne i krwawe wydarzenia historyczne w realistyczny sposób, który ma przyciągać zwłaszcza młodą widownię. Obiekt pomyślany pierwotnie jako rodzaj "muzeum horroru", z czasem przekształcił się w miejsce interaktywnych pokazów dla publiczności, z wykorzystaniem rozbudowanej scenografii, żywych aktorów i efektów specjalnych.
Od Marca 2013, nakładem ogromnych środków finansowych, atrakcja otwarta w nowej lokalizacji, tuż przy London Eye.Południk  zerowy,  nazwany „południkiem Greenwich”.


Przepłynęliśmy się również tramwajem wodnym :)
Big Ben – inaczej „Wieża zegarowa” jest budowlą neogotycką projektu Chalesa Barryego i jego asystenta Augustusa Pugina, przynależy do kompleksu Pałacu Westminsterskiego. Nazwa Big Ben początkowo odnosiła się tylko do dzwonu. Dziś określeniem tym nazywa się zarówno dzwon, wieżę, a także zegar. Sama wieża ma ponad 96 metrów wysokości, a tarcza zegara 7 metrów średnicy. Aby dostać się na szczyt wieży należy pokonać 334 stopnie. Zwykle zegar jest bardzo precyzyjny, jednak w historii zdarzały mu się opóźnienia. Ostatni raz zegar zatrzymał się na 90 minut w dniu 27 maja 2007 roku.


London EyeTa upamiętniająca koniec XX wieku budowla jest jednocześnie największym na świecie kołem widokowym, z którego roztacza się przepiękny widok na cały centralny Londyn. Umieszczone są na nim 32 kapsuły, które są w stanie pomieścić 25 osób każda. Prędkość z jaka porusza się koło to 0,8 km/h, pełny obrót zajmuję około 30 minut. 
The Tower of London - To historyczny budynek umiejscowiony w centrum Londynu na północnym brzegu rzeki Tamizy, który w przeszłości służył za więzienie (była w nim trzymana m.in. Królowa Elżbieta I) a obecnie jest miejscem gdzie od 1303 trzymane są Królewskie Klejnoty Koronacyjne (Crown Jewels of the United Kingdom). Jest to budynek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tower Bridge to jeden z najbardziej rozpoznawalnych mostów świata. Zaprojektowany przez architekta miasta Horace Jones we współpracy z Johnem Wolfe Barry, powstał w 1894 roku jako sposób na rozładowanie sąsiedniego mostu na Tamizie. W budowie uczestniczyło 450 pracowników, a do wykonania podstawowej konstrukcji zużyto 11.000 ton stali. Długość konstrukcji wynosi 265 m, jednak najbardziej nowatorski jak na owe czasy jest mechaniczny system podnoszenia mostu. Mechanizm otwierania mostu został ukryty w dwóch wieżach. Zasilał go system parowy. Od 1976 r. jest on zelektryfikowany. Pierwotnie dwa 30-metrowe przęsła podnoszono pod kątem 83 stopni około 50 razy dziennie, obecnie jedynie 3-4 razy. Wewnątrz wież znajduje się muzeum historii mostu.Jednego dnia poszliśmy z moim tatą do pracy i pół dnia przejeździliśmy na górnym piętrze londyńskiego autobusu, oglądając miasto.Tak bardzo chciałabym to powtórzyć. I co najdziwniejsze, gdy byłam w Londynie w roku 2008 to stwierdziłam, że nie przepadam za metrem, ponieważ było w nim bardzo duszno, a po tym wyjeździe polubiłam je i to nawet bardzo (ulepszyli klimatyzację).


No i cieszę się, że odwiedziliśmy naszą znajomą 'babcię" Annę w Birmingham. Były małe problemy z dojazdem (ach te zamieszki... wybrali sobie idealny czas na nie) ale przynajmniej przejechaliśmy się prawdziwą angielską taksówką.  

Wraz z Anną wybraliśmy się do miejsca narodzin Szekspira – Stratford upon Avon, przepiękne angielskie miasteczko! Miasto to położone jest około 38 km na południowy wschód od Birmingham. Znane jest jako miejsce narodzin i śmierci Williama Szekspira. Praktycznie wszystkie miejscowe atrakcje są związane ze słynnym pisarzem. Można podziwiać zabytkowe domy, teatr.
Birmingham - to jedno z największych miast w Wielkiej Brytanii. Leży ono w hrabstwie metropolitarnym West Midlands a liczba ludności przekracza 1 mln mieszkańców. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1086 roku. Początkowo była to targowa osada, która wraz z rozwojem przemysłu metalowego przekształciła się w duży ośrodek produkcyjny. Miejsce to zasłynęło z rewolucji przemysłowej w XVIII wieku. Powstała tam pierwsza fabryka maszyn parowych. Pełny rozwój nastąpił jednak dopiero w XIX wieku. Obecnie Birmingham jest stolicą brytyjskiego przemysłu samochodowego, a od roku 1976 także centrum targowym. Znajdują się tu między innymi siedziby takich zakładów, jak "Rover" i "Cadbury". Te drugie swoje istnienie rozpoczęły od niewielkiej kawiarni pana Johna Cadbury.
Było mnóstwo marudzenia ("bolą mnie nogi"), ale uważam, że się opłacało. To był wspaniały wyjazd i aż szkoda mi było wracać do Polski...

Komentarze

instagram