Bolek 2013 - dzień czternasty

14 sierpnia 2013 - Włochy

W nocy było trochę zimno, jednak wstaliśmy wyspani, pomimo tego, że była dopiero godzina 7 rano. Szybko ogarnęliśmy rzeczy i poszliśmy się umyć w toalecie na stacji paliw. Bolek próbował znaleźć nam camping, jednak okazało się, że nie ma miejsc... Szybko wygrzebałam mój przewodnik i pokazałam mu bardzo fajny camping w pobliżu Rzymu. Zadzwoniliśmy tam i całe szczęście było wolne miejsce! Byliśmy bardzo szczęśliwi bo woleliśmy mieć camping w Rzymie niż w Pompejach.
Zjedliśmy śniadanie i ruszyliśmy w dalszą drogę. Widoki z autokaru były niezwykłe.


Zatrzymaliśmy się przy Carrefourze niedaleko wejścia do Pompei. Chcieliśmy kupić taniej bilet grupowy, jednak nie było takiej możliwości i w końcu każdy kupił swój bilet. 

Pompeje, dawniej Pompeja (łac. Pompeii, wł. Pompei) – miasto w regionie dzisiejszej Kampanii we Włoszech zniszczone w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję wulkanu Wezuwiusz w dniu 24 sierpnia 79 roku. Popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje, utrwalił budowle, przedmioty oraz niektóre ciała ludzi i zwierząt, co współcześnie umożliwia obejrzenie wyglądu starożytnego rzymskiego miasta średniej wielkości i jego mieszkańców. Ruiny Pompejów położone są ok. 20 km na południowy wschód od Neapolu.


Spacerując po mieście nie mogliśmy uwierzyć, że było ono tak potężne. Spodziewaliśmy się raczej kilku ulic i domków na krzyż, jednak zostaliśmy mile zaskoczeni... Stan w jakim zachowały się domy i freski na ścianach również bardzo nas zadziwił. Podczas tego spaceru wyobrażaliśmy sobie jak to wszystko musiało wyglądać i jak żyli tu ludzie przed wybuchem wulkanu, który zakończył życie w Pompejach.Spacerując po doskonale zachowanych ruinach miasta dotarliśmy pod Amfiteatr - zbudowany został 80 roku p.n.e. i mógł pomieścić 20.000 widzów. Budowla miała 135 metrów długości i 104 szerokości. Nie zbudowano w niej podziemnych pomieszczeń, a dojścia do areny poprowadzono od zewnątrz. Wokół najwyższego sektora znajdowała się galeria, na którą prowadziły osobne wejścia. Galeria przeznaczona była dla kobiet, którym pozwolono brać udział w widowiskach za czasów panowania Augusta.

O godzinie 17 byliśmy już pod DUETem, zrobilismy zakupy w Carrefourze i zjedliśmy kolację, niestety kupiliśmy bardzo niesmaczny serek...
Mieliśmy wyjechać z Pompei o godzinie 18, jednak parę osób się spóźniło i wyjechaliśmy z 40 minutowym opóźnieniem, Bolek nie był zachwycony.
Po drodze ostatni raz spojrzeliśmy na potężny wulkan Wezuwiusz, który jest jedynym aktywny wulkanem na kontynentalnej części Europy, a jednocześnie jest jednym z pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata.


Neapol to miasto w południowych Włoszech, w rejonie Kampania, którego jest stolicą. Leży nad Zatoką Neapolitańską u podnóża sławnego wulkanu Wezuwiusza. Neapol jest trzecim miastem Włoch pod względem ludności, jednym z trzech miast posiadających metro oraz czwartym, jeżeli chodzi o gospodarkę we Włoszech, za Mediolanem, Rzymem i Turynem. Neapol jest głównym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym południowych Włoch.

Bardzo długo szukaliśmy miejsca na postój. Okolice nie były ciekawe...


Jedyne co zobaczyliśmy w Neapolu to Castel Nuovo, (Nowy Zamek), znany również jako Maschio Angioino - główny symbol architektoniczny miasta. Ostatnia przebudowa i renowacja zamku miała miejsce w 1823. Obecnie w środku znajduje się Museo Civico di Castel Nuovo. Zamek stoi przy dużym placu - Piazza Municipio - w samym sercu miasta. Między potężnymi wieżami bramnymi znajduje się renesansowy łuk triumfalny zbudowany dla upamiętnienia zdobycia miasta przez Alfonso I.


Sporo osób poszło na nocne zwiedzanie Neapolu, jednak my byliśmy bardzo zmęczeni, a poza tym miasto pomimo ciekawych miejsc i zabytków, nocą nie jest już tak bezpieczne, ma bardzo wysoki wskaźnik przestępczości, zostaliśmy więc w autokarze. Do godziny 23 rozmawialiśmy z panem Tadziem (naszym kierowcą).

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękujemy wszystkim za komentarze! Jest nam bardzo miło, że czytacie naszego bloga :)

instagram