Londyn 2015 - Miejsca Must-see


Długo czekaliśmy na ten dzień... i w końcu nadszedł - 21 stycznia 2015 roku! Choć ciężko nam było wstać z łóżka o godzinie 3 nad ranem, a na dodatek stres przed lotem dawał się we znaki, lecz obydwoje byliśmy bardzo podekscytowani czekającą nas przygodą. Ostatnie przygotowania, sprawdzanie wziętych rzeczy i biletów, rozmiaru bagażu podręcznego, następnie konkretne śniadanie, a o godzinie 4:50 siedzieliśmy już w samochodzie. Mama Marty zaoferowała, że zawiezie nas na lotnisko. O 5:20 czekaliśmy już w kolejce do odprawy. Marta miała pecha, i gdy przechodziła przez bramkę, ta zapiszczała. Powodem rewizji okazały się buty... Następnie, czekanie w kolejce do wejścia na pokład. Znów mieliśmy lecieć WizzAirem, tak jak 4 lata temu. Z pomocą Marty Taty, udało nam się wyśledzić tanie bilety 104 zł w dwie strony za osobę (dzięki posiadaniu przez nas "WIZZ DISCOUNT CLUB", co jest niezwykle korzystną opcją i polecamy ją każdemu!), więc cena naprawdę atrakcyjna, bo ostatnim razem zapłaciliśmy ponad 500. Podróż minęła dość szybko, choć musimy przyznać, że wolimy latać w dzień. Czuliśmy się jakoś nieswojo, gdy nie mogliśmy ocenić odległości samolotu od ziemi, z powodu panujących na dworze ciemności. Wolimy latać w dzień gdy można podziwiać krajobrazy. 


Takie widoki mieliśmy za oknem...

Pomimo drobnych turbulencji, udało nam się bez problemu wylądować i już po chwili byliśmy na jednym z wielu lotnisk Londynu - Luton. Szybko skierowaliśmy się w stronę przystanków autobusowych, skąd miał nas zabrać EasyBus, który oferuje najniższe ceny transportu z lotniska do samego centrum Londynu. My zapłaciliśmy £9.90 za dwie osoby. Spodziewaliśmy się, że przyjedzie po nas mały busik, lecz jakie było nasze zaskoczenie gdy na stanowisku znalazł się autokar z National Express, z niedużym napisem EasyBus... Zapytaliśmy kierowcę, czy aby na pewno wsiadamy do dobrego autokaru ;) Nasza podróż minęła bardzo komfortowo i to za niską cenę :)

Zdjęcie z internetu.
Wysiedliśmy na przystanku Marble Arch i stamtąd musieliśmy dostać się na ulicę High Road, gdzie mieszka Tata Marty. Zrobiliśmy drobne kółko, lecz udało nam się znaleźć przystanek autobusu 98, którym mieliśmy jechać aż do samego końca. Oczywiście zajęliśmy sobie miejsca na samym przodzie u góry :)


Bez problemu trafiliśmy pod dom Marty Taty, lecz dość długo pukaliśmy do drzwi... Już myśleliśmy, że nikt nam nie otworzy ;) W końcu wyciągnęliśmy telefon i zadzwoniliśmy. Okazało się, że Tata najspokojniej w świecie mył sobie zęby i nas nie słyszał ;) Zdziwił się również, że tak szybko przyjechaliśmy, bo myślał, że trochę pobłądzimy, no ale z nami to nie możliwe, w końcu jesteśmy bolkowiczami i już w niejednym mieście daliśmy sobie radę ;)
Zostaliśmy również niezwykle miło powitani przez współlokatorów Taty - Pana Piotrka i Krzyśka oraz Panią Ewę. Zaraz zabrali się za szykowanie obiadu (karkówka, kotleciki, ziemniaczki i buraczki), byliśmy niezwykle wdzięczni, bo padaliśmy z głodu, a obiad był po prostu przepyszny! Po takim daniu spokojnie mogliśmy wybrać się na miasto! Niestety tylko we dwoję, bo Tata Marty szedł do pracy ;)


Dość długo jechaliśmy autobusem do centrum, ale już nie mogliśmy się doczekać! Bardzo lubimy zwiedzać, a Londyn jest dla nas wyjątkowym miastem... Pierwszym punktem na naszej liście był Buckingham Palace –  położony przy Sain Jamess Park, pomiędzy parkami świętego Jakuba, Zielonym i prywatnym Ogrodem królowej. Został on oficjalną, stałą rezydencja królewską w roku 1837. Nazwa pałacu pochodzi od dworu, jaki w roku 1703 wzniósł tu książę Buckingham. Pierwszą mieszkanką pałacu była królowa Wiktoria. Wnętrze pałacu, bogato zdobione, niestety nie jest dostępne dla turystów, jednak dla tych najbardziej spragnionych-turystów udostępnione są: Galeria Królowej i Stajnie Królewskie. Przed pałacem usytuowany jest pomnik królowej Wiktorii Przed pałacem turyści mogą obejrzeć słynną na całym świecie ceremonię zmiany warty. Obecnie pałac ten jest zamieszkany przez królową Elżbietę II. Jej obecność sygnalizuje nam wciągnięty na maszt sztandar.Następnie przeszliśmy przez jeden z naszych ulubionych parków w Londynie, St. James's Park (park św. Jakuba) - jest najstarszym z parków wchodzącym w skład królewskich parków w Londynie. Park ma powierzchnię 23 hektarów (58 akrów). Granice St. James's Park są wyznaczane przez ulice The Mall na północy, Hourse Guards na wschodzie i Birdcage Walk na południu. W parku znajduje się małe jezioro o nazwie St. James's Park Lake, z dwiema wyspami, Duck Island (nazwana tak ze względu na występowanie w parku wielu gatunków ptactwa wodnego) oraz West Island. Most biegnący nad jeziorem pozwala zobaczyć wschodnią stronę Pałacu Buckingham otoczoną drzewami i fontannami oraz podobnie otoczoną zachodnią fasadę siedziby Foreign Office.


Po prostu uwielbiamy te szare wiewiórki! Nie boją się ludzi, dzięki czemu można do nich spokojnie podejść. Trzeba jednak uważać, żeby nie wskoczyły na nas ;)Po spacerze po parku skierowaliśmy się w stronę Big Bena, jednak po chwili odbiliśmy w bok, bo szkoda nam było nie zobaczyć Horse Guards Parade :)


Horse Guards Parade – największy plac defilad w centralnym Londynie, znajdujący się między Whitehall a St. James's Park w City of Westminster. Corocznie odbywa się na nim ceremonia Trooping the Colour powszechnie zwana „Paradą na cześć urodzin Królowej”, podczas której królowa dokonuje przeglądu wojsk, a później następuje przemarsz oddziałów pieszych i konnych oraz orkiestr wojskowych, a także parada ze sztandarami.No i nie mogło zabraknąć zdjęcia z jednym z Londyńskich symboli - czerwoną budką telefoniczną :)


Westminster Abbey - Opactwo Westminsterskie - jedna z najbardziej znanych świątyni w Wielkiej Brytani. Tutaj odbywają się koronacje królów Anglii.


Pałac Westminsterski (ang. Palace of Westminster, znany także w tym języku jako Houses of Parliament) – miejsce posiedzeń obu izb Parlamentu Zjednoczonego Królestwa (Izby Lordów i Izby Gmin). Pałac znajduje się w Londynie, w dzielnicy City of Westminster, na lewym brzegu rzeki Tamizy.
Najstarsza istniejąca dziś część pałacu, Westminster Hall, powstała w roku 1097. Pałac służył początkowo jako siedziba władcy, ale żaden monarcha nie mieszkał tam od XVI wieku. Większość obecnej struktury pałacu pochodzi z XIX wieku, kiedy to pałac został odbudowany po pożarze w roku 1834. Architektem odpowiedzialnym za odbudowę był Sir Charles Barry, a obecny wygląd pałacu jest przykładem stylu neogotyckiego.BIG BEN - Nazwa początkowo odnosiła się do dzwonu ze St Stephen Tower (ang. Wieża św. Szczepana), zwanej również the Clock Tower (ang. Wieża Zegarowa), należącej do Pałacu Westminsterskiego. Obecnie nazwa Big Ben odnosi się często zarówno do dzwonu, jak i zegara i samej Wieży ma wyskokość 95,7m. Budowę tej wieży podjęto zaraz po tym, jak znaczna część Pałacu spłonęła w 1834 roku. Zapalona latarnia na jego szczycie mówi o odbywającym się posiedzeniu w parlamencieLondon Eye - Ta upamiętniająca koniec XX wieku budowla jest jednocześnie największym na świecie kołem widokowym, z którego roztacza się przepiękny widok na cały centralny Londyn. Umieszczone są na nim 32 kapsuły, które są w stanie pomieścić 25 osób każda. Prędkość z jaka porusza się koło to 0,8 km/h, pełny obrót zajmuję około 30 minut. 


Spacerując po moście zachwycaliśmy się tymi niecodziennymi dla nas widokami... Nasz Wrocław nie jest małym miastem, jednak przy tej ogromnej metropolii, jaką jest Londyn, po prostu może się schować ;) 

Zaczynało robić się naprawdę zimno, dlatego dość szybkim krokiem poszliśmy w stronę Trafalgar Square - plac w centralnym Londynie położony w dawnym miejscu stajni królewskich. Jego budowę zaczęto w 1829 roku a w 1843 ustawiono na środku 55 metrową Kolumnę Nelsona. Plac zdobią także pomniki króla Jerzego IV, gen Haveloka i gen Napiera oraz fontanny sir Lutyensa. Jest to tradycyjne miejsce spotkań i zgromadzeń zarówno politycznych jak i sylwestrowych.

Po zrobieniu zdjęć poszliśmy na przystanek, na którym nie czekaliśmy zbyt długo, bo już po chwili siedzieliśmy w autobusie 6, którym dojechaliśmy do samego Willesden Bus Garage. Komunikacja w Londynie działa po prostu wspaniale! 


Jadąc autobusem udało nam się zobaczyć Piccadilly Circus – plac i skrzyżowanie głównych ulic w dzielnicy West End w Londynie, niedaleko Soho. Powstało w 1819r. po skrzyżowaniu ulic z Regent Street. Miejsce rozpoznawalne na całym świecie głównie dzięki reklamom świetlnym umieszczonym na jednym z rogów placu. W centralnym miejscu znajduje się fontanna z figurką Erosa. Jest to miejsce spotkań Londyńczyków i atrakcja turystyczna Londynu. 


Dobrze było znaleźć się w domu! Na dworze naprawdę zrobiło się niesamowicie zimno ;) Poszliśmy się szybko umyć, a gdy kładliśmy się spać, akurat Marty Tata przyszedł na przerwę! Posiedzieliśmy trochę, opowiedzieliśmy o tym gdzie dzisiaj byliśmy, a gdy poszedł zasnęliśmy błyskawicznie. Gdy jednak wrócił po pracy do domu, obudził nas i usiedliśmy wszyscy z Panem Krzysiem, Panem Piotrkiem i Panią Ewą przy whisky, by uczcić nasz przyjazd ;) Było naprawdę bardzo miło, a gdy wróciliśmy do łóżka, spało nam się wspaniale :)

Komentarze

 1. Świetna relacja! Chyba muszę zabrać Globtroterka do Londynu. Będziemy go zwiedzać śladami Marty i Michała ;) Po takim city tour nie ma innej opcji ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też muszę się kiedyś wybrać do Londynu :-) Ale jak na razie musi mi wystarczyć Twoja relacja i zdjęcia :-) Miło się ogląda.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna wycieczka. Tez mialam plany, zeby sie tam wybrac :)

  Pozdrawiam
  http://dookola-swiata-w-jeden-dzien.blogspot.ch/

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie, że udało się Wam zwiedzić tyle miejsc.
  Planowanie macie w 1 paluszku :)
  Kocham Londyn!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękujemy wszystkim za komentarze! Jest nam bardzo miło, że czytacie naszego bloga :)

instagram