Myślibórz 2012


W maju 2012 roku wybraliśmy się na dwudniową wycieczkę szkolną do Myśliborza w pobliżu Jawora. Zakwaterowani byliśmy w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra", gdzie zaraz po przyjeździe mieliśmy różnego rodzaju zajęcia. Nie były one zbyt ciekawe ;)


Ośrodek edukacyjny Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra" w Myśliborzu (powiat Jawor, województwo dolnośląskie), położone jest na terenie Parku Krajobrazowego "Chełmy", który obejmuje najcenniejszy z punktu widzenia przyrodniczego fragment Pogórza Kaczawskiego.
Podstawowym celem ośrodka edukacyjnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra" w Myśliborzu jest wspomaganie dydaktyki formalnej (szkolnej i akademickiej) i nieformalnej w zakresie zdobywania wiedzy i umiejętności oraz kształtowania postaw proekologicznych, realizowanych w oparciu o bezpośrednie poznawanie i badanie środowiska przyrodniczego i zagrożeń jakie dla tego środowiska stwarza działalność człowieka.


Wieczorem poszliśmy na zorganizowane dla nas ognisko :)


Myślibórz – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Paszowice, na Pogórzu Kaczawskim (Pogórzu Złotoryjskim) w Sudetach, na granicy z Przedgórzem Sudeckim.

Nie mogło zabraknąć zwiedzania Rezerwatu Przyrody, w którym zdobywaliśmy oceny za wyznaczanie azymutu na mapie. 


Rezerwat przyrody Wąwóz Myśliborski koło Jawora - rezerwat przyrody w południowo-zachodniej Polsce, w woj. dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Paszowice. Położony jest na Pogórzu Kaczawskim nad rzeką Jawornik. Znajduje się we wschodniej części Parku Krajobrazowego Chełmy, ok. 2 km na południowy zachód od miejscowości Myślibórz, w środkowej części Wąwozu Myśliborskiego.
Rezerwat utworzono głównie dla ochrony jedynego na Dolnym Śląsku stanowiska bardzo rzadkiej, chronionej paproci, języcznika zwyczajnego, występującego na skałach zieleńcowych oraz otaczającego go naturalnego lasu mieszanego grądowego i innych rzadkich roślin paprotnika kolczystego, jemioły jodłowej oraz śledziennicy naprzeciwlistnej. W rezerwacie występują też m.in.: wawrzynek wilczełyko, przylaszczka pospolita, lepiężnik, pierwiosnka wyniosła, rojnik górski. W czystych wodach potoku występuje ciekawy glon Hildebrandia rivularis.
W rezerwacie znalazły również ochronę najstarsze fragmenty krajobrazotwórcze, jakimi są relikty podmorskiego wulkanizmu - lawy poduszkowe oraz inne skały przeobrażone pochodzące ze starszego paleozoiku, głównie zieleńce, łupki zieleńcowe i diabazy oraz ordowickie łupki i fyllity, należące do metamorfiku kaczawskiego. Z późniejszego alpejskiego okresu chroniona jest krawędziowa rzeźba terenu, w której występuje paleogeńskie zrównania powierzchni z reliktami bazaltowego wulkanizmu lądowego z okresu trzeciorzędu.








Małe Organy Myśliborskie – bazaltowy czop wulkanu z widocznymi ciosami słupowymi, pomnik przyrody nieożywionej na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy. Znajduje się na wzgórzu Rataj (350 m n.p.m.), około kilometra od wsi Myślibórz (gmina Paszowice). Dojście szlakiem czerwonym.
Organy to sztuczne odsłonięcie bazaltów o wyraźnie widocznej strukturze słupowej. Wiek utworu szacuje się na 30 milionów lat. W nieczynnym kamieniołomie została odsłonięta środkowa część komina wulkanicznego, z zaznaczoną tylko jedną fazą aktywności wulkanicznej. Zakrzepła lawa tworzy słupy o średnicy do 30 cm, długie i wysmukłe. W części środkowej słupy są prawie pionowe, bliżej partii zewnętrznych nachylają się nieznacznie w stosunku do poziomu.



Wycieczka nie należała do najciekawszych, jednak warto było się na nią wybrać. Jak już wiele razy wspominaliśmy, nie przepadamy za szkolnymi wyjazdami, bo nie lubimy chodzić z przewodnikiem i mieć zorganizowanego przez kogoś czasu, lecz fajnie było zobaczyć coś nowego, o czym wcześniej nawet nie słyszeliśmy :)

Komentarze

  1. Wybaczcie za określenie, ale to słodkie że wy tak zawsze wszędzie i od zawsze razem :)
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Zmora młodości - wycieczki z przewodnikiem ;) Ale to wulkaniczne "coś tam" wyglada fajnie :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Wycieczka świetna i miejsce cudowne :)

    OdpowiedzUsuń
  4. E tam słodkie, że zawsze razem ;)! Super- zazdroszczę, jesteście świetną parą.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękujemy wszystkim za komentarze! Jest nam bardzo miło, że czytacie naszego bloga :)

instagram