Pokaż mi Londyn, cz.2

Drugiego dnia naszego pobytu w Londynie wstaliśmy około godziny 8. Zjedliśmy śniadanie i  w drogę! Tego dnia postanowiliśmy, że będziemy poruszać się w większości tylko autobusami, by móc popodziwiać miasto. Udało nam się usadowić u góry na samym przodzie ;) Nasza podróż trwała około 40 minut, więc mieliśmy wystarczająco dużo czasu, by próbować odgadnąć w którą stronę skręci kierowca naszego autobusu i by zachwycać się widokami.


Wysiedliśmy przy Hyde Parku i udaliśmy się w stronę pierwszego punktu na naszym planie - Muzeum Historii Naturalnej! Nie była to nasza pierwsza wizyta w tym muzeum, jednak jako przewodnicy nie mogliśmy go pominąć ;) 


Muzeum Historii Naturalnej (ang. Natural History Museum) w Londynie jest jednym z trzech wielkich muzeów znajdujących się przy Exhibition Road w South Kensington (inne to Science Museum i Muzeum Wiktorii i Alberta; główne wejście do MHN znajduje się od strony Cromwell Road). Prace nad budynkiem rozpoczęto w 1873, a zakończono je w 1880. Oficjalne otwarcie odbyło się w 1881.
Kolekcja muzeum liczy ponad 70 milionów eksponatów, a całość dzieli się na 5 głównych działów: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia. Dużą popularnością cieszy się symulowane trzęsienie ziemi, którego mogą doświadczyć zwiedzający oraz galeria dinozaurów, gdzie znajduje się ryczący, ruchomy dinozaur-robot. W głównym holu znajduje się odlew szkieletu diplodoka.
W muzeum tym można wielu eksponatów dotknąć, spróbować, wykonać różne symulacje i eksperymenty, a całość jest głównie przeznaczona dla młodszych, choć starsi też mogą się wiele nauczyć. Znajduje się tam m.in. kolekcja ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków w różnych stadiach ewolucji.

Na samym szczycie galerii znajduje się plaster wycięty z pnia sekwoi o średnicy 6 metrów.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny, jednak niektóre wystawy bywają biletowane. W środku znajdują się również skrzynki na datki od turystów, które również są źródłem finansów potrzebnych na utrzymanie budynku i znajdujących się w nim eksponatów.


Następnie wróciliśmy w stronę Hyde Parku, by trochę się po nim przespacerować i zjeść gdzieś kanapki. Minusem był potężny wiatr... 

Albert Memorial – pomnik Alberta, męża królowej brytyjskiej Wiktorii, znajdujący się w parku Kensington Gardens w Londynie, dzieło architekta George'a Alberta Scotta.Hyde Park – jeden z kilku królewskich parków w Londynie, położony na obszarze 390 akrów (ok. 159 ha). Podzielony na dwie części przez jezioro Serpentine. W 1536 roku Hyde Park nabył w posiadanie Henryk VIII, który pozyskał je od mnichów z Opactwa Westminsterskiego. Później park był prywatnym terenem łowieckim Jakuba I. W 1637 roku Karol I zmienił jego naturę i park stał się miejscem publicznym.
Większość obiektów architektonicznych w parku została zaprojektowana w latach 20. XIX wieku przez Decimusa Burtona. Od XIX wieku park stał się popularnym miejscem spotkań towarzyskich i wydarzeń kulturalnych.

W końcu pokazała się szara wiewiórka! Choć i tak byliśmy zdziwieni, że jest ich tak mało... Przecież nawet w styczniu widzieliśmy ich mnóstwo. Z Hyde Parku poszliśmy na autobus. Oczywiście po drodze musieliśmy sobie zrobić zdjęcie z czerwoną budką ;) Na autobus nie musieliśmy długo czekać, w końcu to Londyn ;) Mają naprawdę wspaniałą komunikacje miejską, a karty Oyster, którymi się posługiwaliśmy, są naprawdę sporym ułatwieniem nie tylko dla kierowców, ale i dla pasażerów. Piccadilly Circus – plac i skrzyżowanie głównych ulic w samym sercu teatralnego i rozrywkowego rewiru West End w Londynie, będącego częścią Soho. Powstało w 1819 po skrzyżowaniu ulic z Regent Street. Wcześniejszą nazwą była Portugal Street na cześć księżniczki Katarzyny Braganzy z Portugalii, poślubionej przez króla Karola II. Miejsce rozpoznawalne na całym świecie głównie dzięki reklamom świetlnym takich firm jak np. SANYO, McDonald's czy Coca-Cola, umieszczonym na jednym z rogów placu. W centralnym miejscu znajduje się fontanna z figurką Anterosa. Jest to miejsce spotkań londyńczyków i atrakcja turystyczna Londynu.Kolejnym punktem na dziś było Muzeum Brytyjskie (ang. British Museum) to jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej. Muzeum powstało z inicjatywy sir Hansa Sloane's – lekarza i przyrodnika, a w wolnym czasie zapalonego kolekcjonera literatury i dzieł sztuki. Uzbierał on około 71 tys. obiektów i w celu zabezpieczenia ich, zaoferował królowi Jerzemu II ich sprzedaż za około 20 tys. funtów. Ten nie był jednak zbytnio zainteresowany, w odróżnieniu od brytyjskiego parlamentu, który kupił ową kolekcję i następnie w 1753 roku przegłosował uchwałę o utworzeniu Muzeum Brytyjskiego. Muzeum otwarto w Bloomsbury na początku 1759 roku i od tej pory jest ono nieprzerwanie otwarte, z wyjątkiem okresu wojen światowych.


Wewnątrz Muzeum Brytyjskiego znajduje się największy w Europie, zadaszony plac tzw. Wielki Dziedziniec im. Królowej Elżbiety II, na środku którego mieści się Czytelnia tzw. The Round Reading Room. Wcześniej była tam Biblioteka Brytyjska – obecnie znajdująca się w nowym budynku na St. Pancras. Wokół Czytelni znajdują się liczne galerie ukazujące ponad 7 milionów eksponatów, pochodzących ze wszystkich kontynentów, które obrazują i dokumentują dzieje ludzkości od czasów starożytnych aż po dzień dzisiejszy.Z racji tego, że wszyscy byliśmy już trochę zmęczeni, a my w tym muzeum byliśmy już kolejny raz, poszliśmy zobaczyć wystawy, które najbardziej nas interesują - wystawy związane Egiptem.Wstęp do muzeum jest darmowy, z wyjątkiem niektórych specjalnych, czasowych ekspozycji. 


Zmęczeni wyszliśmy z muzeum i wsiedliśmy w autobus. Widoki były niesamowite... tyle autobusów na jednej ulicy! W Polsce to raczej niespotykane ;)


Po drodze postanowiliśmy wysiąść na Oxford Circus i wstąpić do Primarku na drobne zakupy ;) 


Zadowoleni z zakupów przyjechaliśmy do domu. Michał zrobił na kolację przepyszne English Breakfast ;) No ale po tak intensywnym i pełnym atrakcji dniu musieliśmy porządnie się najeść. 


Późnym wieczorem rodzice Michała poszli do swojego hostelu, a my od razu wskoczyliśmy do łóżka. Byliśmy bardzo zadowoleni, lecz potwornie padnięci ;)

Komentarze

 1. Ale mieliście intensywny wyjazd! Ja to mam zasadę 1 muzeum / 1 dzień ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniale zorganizowana wycieczka i super blog :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wpis :) Londyn jest tak duży i tyle jest do zobaczenia, że dobra organizacja to podstawa. Tam zdaje egzamin tylko intensywne zwiedzanie, co Wam się znakomicie udało. :) Marta fajne fotki! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nawet wieloryba zmieścili do tego muzeum! O.o!
  Ale widać, że aura była w sam raz do zwiedzania.

  OdpowiedzUsuń
 5. English Breakfast w wykonaniu Michała super :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękujemy wszystkim za komentarze! Jest nam bardzo miło, że czytacie naszego bloga :)

instagram