BAPS Shri Swaminarayan Mandir i Stadion Wembley w Londynie

Dość długo przeglądaliśmy różnego rodzaju strony internetowe, by znaleźć kolejne ciekawe miejsce w Londynie... Był bardzo upalny dzień, więc nie chcieliśmy oddalać się za bardzo od domu, bo wykupiliśmy sobie bilet jedynie na autobusy. I nagle trafiliśmy na przepiękną hinduską świątynie, dosłownie pół godziny drogi od nas! Zabraliśmy więc wszystkie potrzebne nam rzeczy (aparaty, Oysterki), zaplanowaliśmy trasę i ruszyliśmy w drogę!


BAPS Shri Swaminarayan Mandir w Londynie – mandir (świątynia hinduska) w dzielnicy Neasden (która stanowi część londyńskiej gminy Brent) w północno-zachodnim Londynie, niedaleko nowo wybudowanego narodowego stadionu Wembley. Jest to pierwsza tradycyjna świątynia hinduistyczna w Europie w przeciwieństwie do świątyń, które powstały w budynkach przekształconych na ten cel. Opłacona przez hindusów z nurtu Akszar Puruszottam Swaminarajan Sanstha, pochodzącego z tradycji Swaminarayan założonej przez Bhagawana Swaminarajan, zbudowana została w ciągu 5 lat. Uroczyste otwarcie miało miejsce 20 sierpnia 1995. Ówcześnie był to największy hinduistyczny mandir w Europie.

Świątynia robi naprawdę niezwykłe wrażenie... Przez chwilę czuliśmy się tak, jakbyśmy opuścili Londyn i znaleźli się daleko w Indiach... coś niesamowitego! Niestety w środku świątyni nie można robić zdjęć. Ba! Nawet nie wolno tam aparatu wnieść, trzeba zostawić go przy płocie razem z innymi torbami i rzeczami. Nie ufaliśmy jednak innym i zrezygnowaliśmy ze zwiedzania świątyni. Może gdybyśmy widzieli, że ochroniarz faktycznie pilnuje toreb, a nie wychodzi sobie gdzieś i gada z kumplem... No cóż... nasz Nikon jest dla nas zbyt cenny ;)

Świątynia znajduje się blisko znajomego nam stadionu Wembley. Ostatni raz byliśmy tam w roku 2011, więc postanowiliśmy zobaczyć go ponownie ;) Wsiedliśmy więc w kolejny autobus i dojechaliśmy nim do samego stadionu :)


Stadion Wembley (lub Nowy Wembley) – stadion sportowy znajdujący się w Londynie, w dzielnicy Wembley. Jest narodowym stadionem Anglii i powstał w miejsce Starego Wembley, który stał w tym samym miejscu od 1923 do 2003 roku. Nowy Wembley otwarto w 2007, a pierwszy mecz na nim odbył się 24 marca 2007 (reprezentacje Anglii i Włoch). Jego pojemność to 90 tysięcy miejsc, co czyni go drugim największym stadionem w Europie (zaraz za Camp Nou w Barcelonie). Jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie, a jego właścicielem jest The Football Association.

Wygląd tego stadionu zawsze będzie nas zachwycał... Nie raz widzimy go z oddali, gdy wracamy autobusem na Willesden, wieczorami jest przepięknie oświetlony. Miło nam było wrócić tam po 4 latach :)

Komentarze

 1. Ta świątynia jest przepiękna. Widać nie trzeba jechać do Indii, żeby poczuć klimat tego kraju.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale ładna pogoda się trafiła! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pod stadionem byłam, ale świątyni nie kojarzę. Bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Początkowo nie przeczytałam posta, tylko obejrzałam zdjęcia i myślę - o, byli w Indiach. Ale jak się okazuje nie, to Londyn. Szkoda, że nie weszliście do środka świątyni, nawet jeśli nie moglibyście robić zdjęć, to przynajmniej wrażenia by pozostały. Pozdrawiam,
  www.ladywagabunda.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękujemy wszystkim za komentarze! Jest nam bardzo miło, że czytacie naszego bloga :)

instagram