WROCŁAW

Na blogu jest już wiele wspaniałych, przedstawionych przez nas miast... Lecz chcielibyśmy wam przybliżyć nasze ukochane miasto - Wrocław. Mamy do tego miasta ogromny sentyment, to tu się urodziliśmy, wychowaliśmy, to właśnie tu się poznaliśmy i przeżyliśmy wiele wspaniałych chwil. Dla nas Wrocław zawsze będzie najwspanialszym miastem w Polsce! Z resztą nie ma się co dziwić, bo po każdej podróży zachwycamy się nim na nowo :) Został również wybrany na Europejską Stolicę Kultury 2016 ;)

fot. Janusz Krzeszowski

Wrocław jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych rzec można bez wahania miast Polski. Położony u podnóża Sudetów, nad rzeką Odrą , poprzecinany jej licznymi dopływami i kanałami, jest wyjątkowym miastem 12 wysp i ponad stu mostów. Miasto bogate w zieleń i rozliczne parki. Wrocław posiada bogate zaplecze naukowe, kulturalno – rozrywkowe oraz rekreacyjno sportowe. Liczne parki, ośrodki turystyki rzecznej i wodnej. Początki Wrocławia sięgają X wieku. Wzmianki pochodzą z bulli papieskiej która ustanawiała w grodzie siedzibę biskupstwa wrocławskiego, podległego arcybiskupstwu gnieźnieńskiemu. Największy rozwój przypada na XIX i XX wiek. W czasie wojny znacznie zniszczony, jednak dość szybko powrócił do świetności, został nie tylko rozbudowany, ale i znacznie rozwinięty pod każdym aspektem. Wrocław to czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – ponad 600 tys. mieszkańców, a piąte pod względem powierzchni – 293 km². Dzieli się na 5 dzielnic: Stare Miasto, Śródmieście, Fabryczna, Psie Pole, Krzyki. To wielki ośrodek przemysłowy, handlowo-usługowy i kulturalno-naukowy oraz węzeł komunikacyjny, stolica metropolii wrocławskiej Kościoła rzymskokatolickiego i kilku diecezji.

Historia

Początki istnienia Wrocławia związane są z rokiem tysięcznym, kiedy to na tych terenach powstało biskupstwo, jednak już 150 lat wcześniej osiedlały się tu plemiona słowiańskie tworząc osady. Najważniejszą i najstarszą dzielnicą miasta jest Ostrów Tumski, od którego zaczęło się osadnictwo. Początkowo rejon znajdował się pod panowaniem Piastów. Około 1241 roku w obronie przez Mongołami mieszkańcy opuścili gród, paląc go. Z pogromu ocalał jedynie zamek. Z ocaleniem go wiąże się legenda o cudownym zjawisku na niebie, które wystraszyło Tatarów i zmusiło do odstąpienia od oblężenia. Po odbudowie miastem rządzili królowie czescy a następnie Habsburgowie.  Jako miasto śląskie swoją historię wiąże ściśle z przemianami na Śląsku, przechodząc z rąk czeskich w pruskie i polskie. Nie uniknęło tez oblężenia napoleońskiego. W XVIII-XIX w. Wrocław był ośrodkiem myśli oświeceniowej oraz miejscem wystąpienia przeciwko germanizacji, w obronie polskiej ludności Śląska, czy przeciwko policyjnemu systemowi rządów państwa pruskiego. Od II połowy XIX w. miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłu (m.in. fabryka cygar, przemysł włókienniczy, fabryka wagonów i maszyn), nastąpił rozwój kolei i żeglugi na Odrze, zaczęła działać gazownia (w 1847 r.) i elektrownia (w 1893 r.), wzrastała liczba ludności z około 100 tys. w 1840 r., do 500 tys. w 1909 r. Od połowy XIX w. i w okresie międzywojennym pomimo swej przynależności do Niemiec, we Wrocławiu funkcjonowały polskie organizacje i instytucje, które zlikwidowano we wrześniu 1939 r.


II wojna światowa

Okres wojny jest znamienny dla miasta. Z powodu jego przynależności do Śląska a w konsekwencji również do Prus Niemcy uznali je za twierdze i nazwali Festung Breslau. Jako twierdza było siedzibą ważnych niemieckich oficjeli, ale zarazem było też narażone na bombardowania radzieckie w 1945 roku. Brało w nich udział 750 samolotów. W wyniku walk zostało zniszczone 70% miasta, a zabudowa niektórych dzielnic została zrównana z ziemią. W czasie wojny na terenie Wrocławia utworzono 4 podobozy obozu koncentracyjnego Gross-Rossen, 7 oddziałów roboczych, głównie jeńców radzieckich, 25 przymusowych obozów pracy. Mieściło się tu więzienie karne, więzienie śledcze i obóz przejściowy. 2 sierpnia 1945 roku Śląsk z Wrocławiem przyznano Polsce podczas konferencji pokojowej w Poczdamie. W wyniku tej decyzji wysiedlono ludność niemiecką, a zasiedlano teren uchodźcami ze wschodu i z centralnej Polski. Po wojnie Wrocław odbudowano i rozbudowano. Poszerzono jego granice, przyłączając okoliczne wsie: Zgorzelisko, Zakrzów, Wójtów, Sołtyskowice i inne. W listopadzie 1945 r. otwarto Uniwersytet Wrocławski, teatr pod dyrekcją T. Trzcińskiego, oraz powstało Wrocławskie Towarzystwo Naukowe. Miasto ponownie stało się ośrodkiem życia gospodarczego, naukowego i kulturalnego Dolnego Śląska.


Wrocław jest potężnym miastem, a na dodatek to NASZE miasto, więc nie da się go tak po prostu przedstawić w jednym poście... Postanowiliśmy, że systematycznie będziemy publikować posty z wielu wartych polecenia i uwagi miejsc :)


Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękujemy wszystkim za komentarze! Jest nam bardzo miło, że czytacie naszego bloga :)

instagram